Na Sibiři se objevily záhadné krátery. Vědci konečně zjistili, o co se jedná

[chooze:gallery;value:37992]

První kráter, který obklopovaly obrovské kusy půdy a ledu, se v odlehlé krajině na severozápadě Sibiře objevil v roce 2014, píše web CNN News. 30 metrů široká a 50 metrů hluboká díra od té doby nedala vědcům spát. Během let se v oblasti ale tvořily další, poslední objevili odborníci letos v srpnu.

Celá léta vědci spekulovali nad tím, jak tyto obří díry vznikají. Objevovaly se dokonce nejrůznější konspirační teorie o tom, že je vytvořil meteorit nebo mimozemšťané. Nyní to ale vypadá, že tým inženýrů, fyziků a počítačových vědců ze Spojeného království a Španělska záhadě konečně přišel na kloub, uvádí portál Science Alert.

Z jejich nové studie vyplývá, že jde o kombinaci změn klimatu způsobených člověkem a neobvyklé geologie regionu. Vědci se již dříve shodli na tom, že krátery vznikají, když se v podzemí hromadí plyny uvězněné pod tundrou (včetně metanu, který zahřívá planetu) a na povrchu se objevují kopce. Když tlak v podzemí překročí sílu půdy nad ním, kopec exploduje a vyvrhne plyny.

[chooze:article;value:582297]

"Nezaznamenali jsme nic, co by souviselo s chemickými reakcemi. Muselo se tedy jednat o fyzikální jevy. Jako když se pumpuje pneumatika," uvedla Ana Morgadová, autorka studie a chemická inženýrka z Cambridgeské univerzity.

Z jejich výzkumu vyplývá, že pod zemí je hustý permafrost – směs půdy, hornin a sedimentů, kterou drží pohromadě led. Pod ním se nachází vrstva pevné formy metanu, takzvané metan hydráty. Mezi nimi jsou pak asi metr silné kapsy slané nezamrzlé vody, takzvané kryopegy.

V důsledku klimatických změn se vrchní vrstva půdy rozpouští, což způsobuje, že voda prosakuje skrz věčně zmrzlou půdu a vsakuje se do této slané vrstvy. Pro vodu navíc tam ale není dostatek místa, takže kryopeg bobtná, roste v něm tlak a půda praská a vytváří trhliny. Tyto trhliny způsobují rychlý pokles tlaku v hlubinách, poškozují metan hydráty a způsobují explozivní uvolňování plynu.

[chooze:article;value:580964]

Podle Evgenya Chuvilina ze Skolkovova institutu vědy a technologie v Moskvě jsou ale nová zjištění příliš obecná a nezohledňují dostatečně složitost regionu. Většina vědců se ovšem shoduje na tom, že svou roli hraje změna klimatu.

"Globální oteplování ovlivňuje pevnost zmrzlé horniny, která překrývá podzemní led s dutinami nasycenými plynem. To usnadňuje výbuch plynu zespodu. Jak se klimatické změny zrychlují, může to vést k větší degradaci věčně zmrzlé půdy, silným výbuchům plynu a novým kráterům," řekl Chuvilin.

Čeští vědci objevili způsob, jak významně prodloužit život psům. Podívejte se na reportáž TV Nova (10/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.