Letošek bude podle meteorologů s největší pravděpodobností nejteplejší v historii měření. Navíc bude o 1,55 stupně Celsia vyšší než v předindustriálním období. Poprvé tak překonává milník 1,5 stupně. Služba Copernicus na to upozornila tento týden v tiskové zprávě.
"Je to bod zlomu pro globální teploty, který by měl sloužit jako katalyzátor pro zvýšení ambicí na nadcházející klimatické konferenci COP29," uvedla ředitelka služby Samantha Burgessová.
V roce 2015 se na klimatické konferenci v Paříži státy dohodly, že jejich cílem bude držet globální teploty ideálně maximálně o 1,5 stupně vyšší než v předindustriálním období. Tenkrát ale šlo o teploty v rámci desetiletí, ne jednotlivých let.
[chooze:article;value:574820]
Podle OSN kvůli růstu teplot hrozí katastrofa. Ještě v tomto století by totiž mohla stoupnout oproti předindustriálnímu období o 3,1 stupně. Pokud by všechny státy splnily své klimatické závazky, bylo by to stále děsivých 2,6 stupně, píše web RFI.
Nešlo by navíc jen o nesnesitelná vedra. Vyšší teploty by znamenaly nadprůměrné odpařování vody z oceánů a následné prudké lijáky, které mohou způsobit ničivé povodně podobné těm, které už letos zažila Čína, Brazílie, Austrálie i Evropa, včetně Česka. Období prudkých srážek by se pak střídala s obdobími sucha.
Letošní říjen byl druhý nejteplejší v historii. Tepleji totiž bylo loni. Podle klimatologů žijeme v nejteplejším období za posledních 100 tisíc let.
V ázerbájdžánském Baku začne příští týden klimatické konference COP29. Na té by se měly státy bavit o tom, jak budou proti klimatické změně postupovat.
Loňský rok byl tím nejteplejším v historii (1/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.