Exvládní Česká pirátská strana si v Praze volí nové vedení. To dosavadní své funkce složilo po debaklu v krajských a senátních volbách letos v září. Už nyní je jasné, že čelo strany opustí její dlouholetý předseda a bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Ten se totiž do vedoucích pozic rozhodl nekandidovat.
"Věřím, že dojde nejen k předání pomyslného kormidla, ale i potvrzení našich společných hodnot a cílů, aby se všem v naší zemi každý den o něco spokojeněji žilo a volněji dýchalo," slibuje si od celostátního fóra Bartoš.
Nominantů na předsedu se nakonec mezi Piráty sešlo šest. Nejvýraznějšími tvářemi mezi nimi byli senátorka Adéla Šípová, náměstek primátora Prahy Zdeněk Hřib a bývalý senátor Lukáš Wagenknecht. Dalšími adepty na předsedu byli turnovský zastupitel Zbyněk Miklík, bývalý místostarosta Prahy 3 a podnikatel Štěpán Štrébl a místostarosta Moravské Ostravy David Witosz.
Do druhého kola nakonec postoupil Zdeněk Hřib s 511 hlasy a Lukáš Wagenknecht se 494 hlasy. Konečný výsledek by měl být vyhlášen po 13. hodině.
[chooze:article;value:578097]
Žádný z kandidátů ale není poslanec. To může už tak slabé Piráty, kteří mají v Poslanecké sněmovně jen čtyři poslance, ještě více oslabit. Strana tím totiž přijde o jedno z takzvaných přednostních práv, která umožňují na půdě Sněmovny takřka neomezené vystupování. Přednostní právo totiž náleží členům vlády a prezidentovi, předsedům poslaneckých klubů, předsednictvu Sněmovny a právě předsedům stran, kteří jsou zároveň poslanci.
Kromě předsedy si strana zvolí také místopředsedy a v plánu je též změna stanov. Nové vedení by Piráty mělo vést do blížících se voleb do Poslanecké sněmovny, které proběhnou už za necelý rok.
Piráti vědí, co chtějí. Neumí to ale napřímo pojmenovat, říká kandidát na jejich šéfa (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.