Lidi v obchodech žasnou. Ceny vánočních kolekcí se utrhly ze řetězu

Sociální sítě v posledních dnech zaplavují fotografie od pobouřených návštěvníků supermarketů, které zarazila extrémní cena vánočních kolekcí. Ty totiž místy vycházejí až na 900 korun za kilo, což odpovídá cenám domácích výrobců tradičního cukroví. Kvalita je přitom často nesrovnatelná.

"566 Kč... Hele, já vím, že máme tržní hospodářství a kapitalismus, ale jak by řekl Václav Klaus, nad touto cenou musím nazdvihnout obočí. Vánoční kolekce je nové máslo," vtipně okomentoval jeden z uživatelů na sociální síti X fotografii vánoční kolekce Orion v Tescu s cenovkou 566,90 pro členy a 629 korun pro nečleny zákaznického klubu.

Lépe ta samá kolekce vychází v Globusu, v akční ceně na 389,90. Bez ní by ale stála taktéž 629,90. Stejná kolekce přitom v Albertu ještě před dvěma lety, kdy Česko čelilo rekordní inflaci, stála podle archivu webu Akční ceny pouhých 270 korun. Letos tedy zdražila o více než 130 procent.

[chooze:article;value:580650]

Při pohledu do objednávkového systému společnosti Rohlík je vidět, že po přepočtu na kilo zboží některé ceny atakují i hranici 1 000 korun. 350gramová kolekce mléčných figurek od Orionu sice stojí 344,90, kilo by už ale vyšlo na 991 korun. A nejde jen o jednu značku. 63gový pytlíček produktu Koule zasněžená chaloupka v sáčku od společnosti Chocoland za 49,90 v přepočtu na kilo stojí 792 korun.

Reakce na sítích tak pochopitelně nejsou souhlasné. "Jsme země, kde stojí malá vánoční kolekce víc než pár flašek prosecca," vzala situaci s nadhledem jedna Češka, objevují se ale i drsnější komentáře. "Nechť si ji Orion i Tesco strčí k máslu a Studentské pečeti," navrhuje o poznání naštvanější uživatel. Další komentující ironicky uvažovali, zda-li nejde o překlep nebo fotomontáž. "To vypadá, že jde o cenu ve forintech," píše jeden z nich.

Podle ekonoma Tomáše Maiera z Provozně ekonomické fakulty pražské ČZU za vysokou cenou stojí pouze časové období. "Určitě za to nemohou ceny kakaa, kakaové boby cenově dosáhly svého vrcholu někdy v květnu, od té doby klesají. Kakaové boby se navíc na celkových nákladech pro výrobu čokoládových figurek, bonboniér či kolekcí podílejí pouze zanedbatelně," sdělil pro TN.cz.

To odpovídá názoru ekonoma Štěpána Křečka, který před pár týdny podobným způsobem komentoval skokový nárůst cen másla. Ačkoliv teplé počasí ovlivnilo produkci mléka, nezvýšily se výkupní ceny natolik, aby to vedlo k tak dramatickému zdražení. "Potravináři nebo obchodníci si navýšili své marže, protože to navýšení v obchodech je výraznější, než vidíme navýšení výkupních cen u zemědělců," vysvětlil tehdy. 

Na rozhovor se Štěpánem Křečkem o cenách másla se můžete podívat ve videu níže (24/10/2024): 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.