[chooze:gallery;value:37922]
Už čtyři měsíce pracují pražští odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR na mapování a záchraně archeologických památek. A to na trase plánované dostavby Pražského okruhu v úseku Běchovice-D1.
Hlavním objevem jsou pohřebiště, která dokládají tradici pohřbívání na českém území. "Tři nejstarší nalezené hroby pocházejí z období kultury se šňůrovou keramikou (2900 až 2300 před naším letopočtem). Mezi pozůstatky pohřební výbavy patří typické poháry se zdobeným podhrdlí, broušené sekerky, kamenné brousky a štípaná industrie," popisuje vedoucí výzkumu Karel Říha z Archeologického ústavu AV ČR, Praha.
[chooze:article;value:568242]
Odborníci celkově nalezli 11 komorových hrobů z období 800 až 450 let před naším letopočtem. Pravěcí lidé pohřbívali zesnulé do centrální komory s navršenými mohylovými náspy, které dle archeologů dovršovaly až 50 metrů.
Hroby tohoto typu bývají často poškozené už z pravěkého období. Zajímavý je především objev vykrádacích šachet u minimálně dvou nalezených hrobů. To dokazuje, že krádeže na hřbitovech nebyly ani v pravěkém období na našem území nic nevšedního.
"Při výzkumu komorových hrobů jsme se zaměřili na původní uložení nálezů, včetně pozůstatků těl zemřelých. Z většiny jsou tyto objekty porušeny sekundárním zásahem, pravděpodobně již v pravěkém období. U některých se nám tyto takzvané vykrádací šachty podařilo identifikovat. V těchto případech se nám dochoval pouze zlomek z původního hrobového inventáře," sdělil Karel Říha.
Velký úspěch archeologů. Na Znojemsku našli hrob, který by mohl být starý tisíce let (7/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.