Potravinový skandál. Tak lze nazvat kauzu, která zasáhla Evropu. Laboratorní testy zjistily, že v tuňákových konzervách byly překročeny maximální hodnoty rtuti, které v současné době v Evropské unii platí. Týká se to více 100 produktů, upřesnil francouzský list Le Figaro.
Jedna z plechovek, kterou kvůli testům koupili v Paříži, měla dokonce rekordní hodnotu 3,9 mg/kg.
Nevládní organizace Bloom a Foodwatch, které nechaly testy vypracovat, už vyzvaly supermarkety a veřejné orgány, aby "přijaly mimořádná opatření", včetně snížení povolených limitů. "Společnost Bloom náhodně vybrala 148 plechovek v pěti evropských zemích, a to ve Francii, Německu, Anglii, Španělsku a v Itálii, a nechala je otestovat nezávislou laboratoří. Zjistilo se, že 100 % plechovek je kontaminováno rtutí," popsala na svých stránkách výsledky organizace Bloom.
[chooze:article;value:581008]
"Požadujeme, aby veřejné orgány zpřísnily předpisy a neprodleně uváděly na trh pouze produkty, které nepřekračují práh nejvyšší ochrany," sdělila Camille Doriozová, ředitelka kampaní organizace Foodwatch.
Maximální limity rtuti v tuňáku byly v EU stanoveny na 1 mg/kg pro "čerstvou hmotnost", nikoli pro hotový produkt v plechovce. "To je důvod, proč je u tuňáka, jednoho z nejvíce kontaminovaných druhů, povolena maximální tolerance rtuti třikrát vyšší než u nejméně kontaminovaných druhů," uvádí ekologická organizace.
Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí rtuť mezi deset látek, které mohou nejvíce ohrozit zdraví lidí. Tento těžký kov je jedovatý a může poškodit vývoj mozku a plíce. Rtuť je spojována také s některými druhy rakoviny. "Elementární rtuť a methylrtuť jsou toxické pro nervový systém. Po expozici lze pozorovat neurologické poruchy a poruchy chování," uvádí WHO.
Plechovka s tuňákem je přitom v Česku nejčastěji kupovanou rybí konzervou. Naposledy v tuzemsku konzervovaného tuňáka ve vlastní šťávě testovala organizace dTest před třemi lety. "V souvislosti s rybami je problematická zejména rtuť, její nálezy však nepřekročily legislativou dané limity. Totéž platí i pro další těžké kovy: kadmium a olovo," zveřejnila tehdy výsledky zjištění na svém webu.
Hrozny i jablka napadrť. Štáb TV Nova zkontroloval stav potravin v obchodech (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.