Podzimní počasí s sebou přináší deprese. Psychologové radí, jak je zvládnout

Za tmy do práce a za tmy z práce – to je asi netradičnější hláška podzimu. A zároveň jeden z hlavních důvodů, proč v tomto období často přichází splín a špatná nálada. Slunce a teplo mnoha lidem prostě chybějí.

Za podzimní depresí ale rozhodně nemusí stát jen špatné počasí a nedostatek světla. Přichází také období bilancování, tedy hodnocení končícího roku. "My jsme zvyklí na to vždycky bilancovat spíše ty špatné věci než ty dobré, takže se často dostaví pocit beznaděje, marnosti, a tak lidé padají do depresí," vysvětlil psycholog Pavel Vacek.

[chooze:article;value:579336]

​Odborníci proto doporučují nejprve se zaměřit na pozitiva. Podle některých psychologů bychom si také smutek neměli vyčítat. A když nás postihne menší podzimní splín, měli bychom si jím zkrátka projít.

"Je důležité uvědomit si, že tak, jak jsme radostní, můžeme být i smutní, že to patří do našeho života. Abychom tomu tak nepropadali, pomáhá si třeba vyjít do přírody, žít s tou přírodou, používat nějaká dechová cvičení, věnovat se sobě a odstřihnout se od rušivých elementů," poradila psycholožka Zuzana Hrochová.

"Je dobré se stýkat s lidmi, se kterými je mi dobře, a pokud mluvíte s někým melancholickým, smutným, tak mu říct, že o tom mluvit nechcete, tedy o smutných věcech, a navrhněte téma veselé," doplnil Vacek. Pokud smutek a splín dlouhodobě přetrvávají a mají vliv na zvládání běžných povinností, je rozhodně namístě vyhledat odbornou pomoc.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.