Mimořádná opatření zavedli veterináři kvůli rozšíření katarální horečky ovcí (KHO). Nebezpečná nemoc postihující především ovce, kozy a skot se objevila na 67 místech v republice. Poslední ohniska našli veterináři na Vysočině. Rychle se šíří i v dalších zemích Evropské unie.
Opatření se týkají zejména přemisťování skotu z ohnisek do dalších oblastí a unijních států. Přesun bude podléhat přísným veterinárním pravidlům. Zvířata bude například možné převážet pouze do zemí, které mají výjimky vzhledem k šíření kataru na jejich území.
Na katar existuje očkování, které veterináři chovatelům doporučují. "SVS doporučuje chovatelům skotu a ovcí vakcinaci zvířat proti KHO jako prevenci pro zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit úhyny zvířat," řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
[chooze:article;value:572800]
Vakcína zvaná BioBos BTV 3 je v Česku registrována. Očkování je dobrovolné a hrazené chovatelem. Provést jej mohou krajskou veterinární správou schválení soukromí veterináři. Očkovaná zvířata musí být před vakcinací zcela zdravá, nelze tak očkovat už nakažený skot.
Za porušení pravidel, která SVS zveřejnila na svých stránkách, hrozí vysoké postihy. Fyzické osoby mohou dostat pokutu až 100 tisíc korun, firmy dokonce až dva miliony.
Katar je závažné virové onemocnění, které se v Česku objevilo v nedávných měsících po 15 letech, kdy mělo Česko status země bez výskytu nemoci. Choroba se projevuje hlavně horečkami, otoky a záněty v tlamě, nozdrách, očních víčkách či uších. Přenáší ji bodavý hmyz.
Veterináři minulý týden likvidovali ohniska ptačí chřipky. Utratit museli desetitisíce hus a kachen:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.