Samostatně hospodařící farmáři, kteří obdělávají maximálně 150 hektarů polí, dostávají osm tisíc za hektar. A pochvalují si, že na ně konečně stát myslí. "Tady se říká, že bude podpora menších soukromých zemědělců, takže je to v pořádku," uvedl soukromý zemědělec z Jihlavska Jaroslav Kreuz. "Ten systém, jak je teď, je pro mě spravedlivější," souhlasí Miroslav Jelínek, soukromý zemědělec z Litoměřicka.
Stejně velcí farmáři, kteří jsou ale sdružení do zemědělských družstev, jsou s více společnými polnostmi bráni už jako větší subjekty, a mají tak ze zákona za hektar skoro dvakrát méně, zhruba čtyři tisíce. Kvůli tomu jsou vzteky rozpálení doběla a chtějí změny.
"Rovné podmínky pro podnikání tady opravdu nejsou," zdůraznil Jaroslav Vaňous ze zemědělského družstva Sloupnice u Litomyšle. "Nemáme žádné zastání a politici to zdokonalili ekonomickým rozvratem našich podniků," řekl Jaroslav Lád ze zemědělského družstva Ostaš.
[chooze:article;value:579608]
"A co bylo doteďka? Než tohle udělali, na co si ukázali, to dostali. Trošku se to srovnalo a podle mě je to v pořádku," myslí si Kreuz. "Na střední podniky a družstva, včetně toho našeho, ekonomická situace tvrdě dopadá," sdělil Vaňous.
A podle odborníků se smějí hlavně ti třetí vzadu. Největší zemědělské společnosti u nás. Středně velcí si pohoršili a hrozí, že je postupně budou skupovat velcí zemědělci. To by vedlo k větší koncentraci na trhu a snížení konkurence," řekl ekonom Štěpán Křeček.
"Rozhodně neplatí, že bychom z této situace těžili. Zároveň ale roste zájem o koupi těchto podniků ze strany tradičních zemědělských podnikatelů, jako jsme my, ale i nejrůznějších investičních skupin z Česka i ze zahraničí," uvedl mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.
[chooze:article;value:572714]
Na handrkování mezi zemědělci tak doplácí jen zákazník. "Protože se mu může snižovat nabídka sortimentu a především porostou ceny zemědělských produktů," vysvětlil Křeček.
Zemědělská družstva, která sdružují malé zemědělce, se teď chtějí obrátit na Ústavní soud, aby zrušil novelu, která upravuje přerozdělování dotací. Ústavní stížnost budou podávat 18. listopadu. Pod peticí na její podporu je podepsáno už 15 tisíc sdružených zemědělců. Ti musí přesvědčit 25 poslanců nebo deset senátorů, aby je podpořili.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.