Život psů se možná prodlouží. Vědci přišli s novým výzkumem

Vytvořit dlouhověkou linii a prodloužit tak průměrnou délku života psa alespoň o tři roky. Takový je cíl nového výzkumu. "Ty tři roky se nezdají jako moc, ale v životě psa tři roky je hodně, protože u člověka by to představovalo tak 20 let. Samozřejmě ten systém neplatí, když třeba tam je úraz nebo otrava," uvedl vedoucí výzkumu Evžen Korec.

Díky jednoduchému PCR testu si tak třeba majitelé můžou ověřit, jestli jejich mazlíčka čeká nadprůměrně dlouhý život. "Ten systém ale v současné době je možný pouze u dvou plemen. A to Cane Corso a potom kavalír king Charles španěl," upřesnil Korec.

Výzkum ale pokračuje i u jiných plemen a tým vědců hledá dobrovolníky pro další testování. "V přírodě obecně to je tak, že čím je větší ten organismus, tím žije déle. A zrovna u těch plemen psů se zdá, že to je opačně. A důvodem je ta různá variabilita a šlechtění, až přešlechtění, těch druhů," řekl molekulární genetik Jan Pačes.

[chooze:article;value:571264]

Velká plemena se dožívají okolo sedmi let, čivavy ale i 20. "Každý chce toho mazlíčka mít co nejdéle. Lidé určitě koukají na to, jak dlouho ten pejsek tady s nimi bude," uvedla veterinářka Michaela Doubková. "Myslím si, že všichni majitelé psů a všichni chovatelé by uvítali, pokud by se podařilo vyšlechtit dlouhověké linie," dodal Korec.

S vyšším věkem ale přicházejí i zdravotní problémy. Už teď má prý každý druhý pes starší deseti let třeba rakovinu, problémy s klouby, nebo dokonce demenci. "Věřím tomu, že stejně tak, jako se bude prodlužovat ten věk a budou se objevovat ta onemocnění, tak se přijde i na to, jak ta onemocnění léčit, jak tomu pejskovi pomoct, aby tu mohl být co nejdéle s co nejkvalitnějším životem," řekla Doubková.

[chooze:article;value:577590]

"Správné cvičení a dobrá životospráva ten život prodlužuje, i když ta genetická část je mnohem důležitější. Platí to u psů a platí to i u člověka," zdůraznil Pačes.

Vedoucí výzkumu stojí také za prvním naklonovaným psem ve střední Evropě. Teď má doma přesnou kopii svého zemřelého šampiona. "Klonování je jediným možným nástrojem, který umožní, aby se genotyp výjimečného jedince uchoval," uzavřel Korec.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.