Ruský prezident Vladimir Putin pořádá tento týden ve městě Kazaň summit hospodářského uskupení BRICS. Mezi pozvanými nechybí například čínský prezident Si Ťin-pching nebo jeho íránský protějšek Masúd Pezeškján. Podle experta se ale nejedná jen o setkání za účelem utužení vztahů a rozvíjení spolupráce.
Putin tím chce podle odborníka udělit Západu lekci a poslat jasnou zprávu o tom, že se Rusku daří i navzdory snaze o jeho oslabení. "Jasným poselstvím je, že pokusy o izolaci Ruska selhaly," uvedl pro BBC expert Chris Weafer. "Víme, že pod povrchem jsou vážné trhliny. Ale na geopolitické úrovni má Rusko všechny tyto přátele a všichni budou ruskými partnery," dodal.
Rusko navíc uvedlo, že dalších 30 zemí se chce k BRICS připojit. Mezi některými členskými státy ale už nyní je údajně cítit napětí, které jim brání ve vzájemné shodě na mnoha klíčových věcech. Rozpory panují například mezi Egyptem a Etiopií, Íránem a Saúdskou Arábií a zejména Čínou a Indií.
[chooze:article;value:579657]
"V některých ohledech je pro Západ dobře, že se Čína a Indie nemohou nikdy na ničem dohodnout. Protože kdyby to myslely vážně, BRICS by měl obrovský vliv," uvedl ekonom Jim O'Neill. "Snažit se je přimět, aby skutečně spolupracovaly na ekonomických věcech, je nekonečná výzva," dodal.
Jak připomíná web NPR, uskupení BRICS vzniklo s cílem "vyvážit světový řád vedený Západem". Jak už název napovídá, zakládajícími členskými státy byla Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika.
Letos v lednu se k alianci připojily i další země. Do řad BRICS se zapsal také Írán, Egypt, Etiopie, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. Několik dalších států už podalo oficiální žádost o přijetí. Letošního summitu by se mělo zúčastnit 32 států.
Rusko Ukrajině blokuje obchodní cesty. Narušení kontaktu s okolím je součástí strategie, tvrdí analytik:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.