Podle polského ministra zahraničí Sikorského se musí Evropané připravit na změnu ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, koho si Američané vyberou jako svého dalšího prezidenta. Řekl to v rozhovoru pro web Politico.
Evropa podle něj nemá "jinou možnost" než převzít zodpovědnost za obranu a měla by do ní více investovat. Washington podle něj totiž bude pokračovat ve své orientaci na východ, ať už bude v Bílém domě sedět Donald Trump nebo někdo jiný.
[chooze:article;value:565256]
"Naším úkolem je vysvětlit americkým partnerům, že dokud budeme cítit hrozbu ze strany Ruska, nebudeme se moci plně angažovat (v Asii, pozn. red.)," řekl Sikorski. Ve srovnání s USA se tam totiž Evropské státy zapojují podstatně méně.
O zaměření se NATO na východ vypovídají i rozhodnutí přijatá na nedávném summitu ve Washingtonu, podle kterých by se měly posilovat vztahy třeba s Jižní Koreou. "Zejména v případě znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se poslání NATO vyvinulo: udržet Američany angažované, potlačovat agresivní akce Ruska v Evropě a zabránit rozšiřování vlivu Číny v Indo-Pacifiku," popsal situaci magazín The Diplomat.
[chooze:article;value:565521]
Obavy ze snižování zapojení Spojených států v Severoatlantické alianci jsou spojovány zejména právě s možností zvolení Trumpa prezidentem. On, ani jeho možný viceprezident J. D. Vance, se totiž netají se svým příklonem k větší izolaci USA.
"Pokud se Moskvě podaří podpořit izolacionistické tendence Američanů, přesvědčit je, že Spojené státy nemají v Evropě žádné skutečné zájmy, za které by stálo za to bojovat a motivovat je, aby se postavili proti vojenské pomoci Ukrajině, pak by Kreml mohl vyhrát nejen vojenskou válku na Ukrajině, ale i hybridní válku na celém Západě," varoval Sikorského úřad v dokumentu, který rozebírá možný vývoj transatlantických vztahů.
V červenci proběhl summit NATO. Ukrajina bude součástí Aliance, slíbil Stoltenberg (7/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.