Za největší studií svého druhu, kterou publikoval odborný časopis Nature Digital Medicine, stojí tým vědců z australské Flinders University, píše web Mirror.
"Poprvé můžeme objektivně říci, že existuje významná souvislost mezi pravidelným nočním chrápáním a vysokým krevním tlakem," uvedl hlavní autor studie Bastien Lechat z australské College of Medicine and Public Health.
"Zjistili jsme, že 15 % všech účastníků studie, hlavně tedy muži s nadváhou, chrápe v průměru více než 20 % noci a že toto pravidelné noční chrápání je spojeno se zvýšeným krevním tlakem," dodal Lechat.
[chooze:article;value:561144]
Chrápání podle něj představuje častý problém a jeho negativní zdravotní důsledky jsou často podceňovány, píše web Plymouth Live. Hypertenze totiž spolu s ischemickou chorobou srdeční patří k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním.
"U těch, kteří chrápou pravidelně, bylo riziko nekontrolované hypertenze téměř dvojnásobné," zdůraznil profesor Danny Eckert, další z autorů studie.
Vážné kardiovaskulární onemocnění navíc může zvýšit i nekvalitní přerušovaný spánek, který s chrápáním často souvisí. To může vést k selhání srdce, mrtvici nebo také problémům s ledvinami.
Některým nemocnicím chybí krev. Dárci jsou v Česku málo cenění, říká zdravotnice:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.