Počet lidí, kteří se nakazili horečkou dengue na území Evropské unie, se podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí zvyšuje (ECDC). "V roce 2023 bylo v EU hlášeno 130 případů lokálně získané horečky dengue a v roce 2022 bylo hlášeno 71 případů," uvedlo středisko ve zprávě.
Jedná se o zásadní nárůst oproti předchozím letům. Mezi roky 2010 a 2021 byl totiž celkový počet případů 73. A vzrostlo i množství lidí nakažených v zahraničí. V roce 2022 jich bylo 1 572, vloni už přes 4 900. Lokální šíření se týká oblastí ve Francii, Španělsku nebo Itálii.
[chooze:article;value:525338]
Podobně přibývá i případů nákazy západonilským virusem. "V roce 2023 bylo hlášeno 713 lokálně získaných případů ve 123 různých regionech devíti zemí EU. Dvaadvacet z těchto regionů bylo v roce 2023 hlášeno jako místo nákazy poprvé," popsalo ECDC.
Středisko předpovídá, že v závislosti na klimatické změně se bude v Evropě komárům, kteří přenášejí zmíněné nemoci, dařit lépe. "Komár tygrovaný, který je známý přenosem virů dengue, chikungunya a Zika, se v Evropě šíří dále na sever, východ a západ a nyní má soběstačné populace ve 13 zemích EU," přiblížilo ECDC.
"Komár tropický, přenašeč virů žluté zimnice, dengue, chikungunya a Zika, se nedávno usadil na Kypru. Jeho potenciál usídlit se v dalších částech Evropy je znepokojivý vzhledem k jeho významné schopnosti přenášet patogeny a k tomu, že dává přednost štípnutí člověka," dodalo.
[chooze:article;value:556358]
"Blíží se riziko výskytu komárů, kteří mohou přenášet například západonilskou horečku. Zatím se u nás pozitivita nezjistila. To nebezpečí se ale k našim hranicím blíží každým rokem. Nebezpečné druhy jsou už v těsné blízkosti našich hranic, a jsou už dokonce i v severnějších částech Německa, takže nás jejich šíření obkročilo," řekl pro TN.cz v květnu epidemiolog Roman Prymula.
Třeba v Rakousku už je komár tygrovaný usazeným druhem. I když se jedná o teplomilný hmyz, dokáže přežít evropské zimy a ve městech jako Vídeň nebo Štýrský Hradec už má svoje kolonie, uvedlo rakouské ministerstvo zdravotnictví. Před deseti lety se už ale objevil i na Moravě.
Sousední zemi trápí tropičtí komáři, kteří přenáší exotické nemoci. Jsou i v Česku (08/2023):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.