Zásadní změna. NASA chce předělat vesmírný program

Významný milník, který pomůže objasnit existenci života na planetě Mars. Tím je podle americké NASA mise Mars Sample Return, jejíž součástí je i vesmírné vozítko Perserverance. Na rudé planetě sbírá vzorky vulkanických a sedimentárních hornin, které postupně ukrývá na povrchu Marsu.

Rover, který na Marsu přistál v únoru 2021, postupně ukládá vzorky z kráteru Jezero, který byl kdysi skutečnou přírodní nádrží. Sklad s těmito cennými exempláři je teď potřeba vyprázdnit a materiál doručit vědcům k výzkumu. To má ale podle expertů trvat dalších 16 let.

[chooze:article;value:551201]

​"Transport vzorků z Marsu bude jednou z nejsložitějších misí, jaké kdy NASA realizovala. Rozpočet 11 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 261 miliard korun) je ale příliš vysoký a datum návratu v roce 2040 je příliš vzdálené," uvedl ředitel NASA Bill Nelson.

Projekt, na kterém NASA spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou, má vyjít v přepočtu na 261 miliard korun, ale NASA chce náklady snížit na polovinu. Komplikací je navíc i plánovaný termín transportu. Zatímco mise agentury NASA by měla vzorky hornin dopravit na Zemi až kolem roku 2040, čínská mise na Mars chce stejný úkol splnit do roku 2030.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.