Nemocných přibývá po celé republice. Třeba na Vysočině jsou počty nemocných extrémní, jen během letošního ledna se tam černým kašlem nakazilo 51 lidí, za celý loňský rok to přitom bylo 94.
"V této době jsme zaznamenali zvýšený nárůst počtu onemocnění černého kašle," potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Jana Böhmová.
Nakažených ale může být reálně ještě mnohem víc. Ne každý totiž černý kašel pozná. Onemocnění se ze začátku totiž jeví jako běžný kašel, obvykle se ale zhoršuje v noci a nereaguje na běžnou léčbu.
[chooze:article;value:540981]
"Černý kašel se projevuje suchým dráždivým kašlem úporným, děti se dáví," popsala příznaky dětská lékařka Sylva Lerchová. Tento dráždivý kašel nemocného provází několik týdnů. Jedinou prevencí je očkování. Malé děti jej dostávají v několika měsících spolu s vakcínou proti tetanu, záškrtu, žloutence a dětské obrně. Po letech ale jeho účinky vyprchávají.
"Každý, i dospělý, by si měl znovu zopakovat očkovaní proti černému kašli, zvláště pokud čeká miminko do rodiny," upozornila lékařka Lerchová.
Pro neočkované novorozeně nebo kojence, který ještě nemá očkování kompletně dokončené, může být černý kašel i smrtelný. Dospělí sice infekci přežijí, ale mohou se stát přenašeči a nakazit lidi ve svém okolí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.