V Česku je nejen v posledních letech navzdory ladovským pohlednicím běžné slavit Vánoce na blátě. Může za ně takzvaná předvánoční obleva, tedy teplé jihozápadní nebo západní oceánské proudění. Do celé střední Evropy se dostává nejčastěji v období od 23. prosince do 1. ledna a rozhodně to není jenom záležitost posledních let.
Vypovídá o tom i pranostika, která vznikla už v 17. století: "Na Adama a Evu, čekejte oblevu". Za pravdu lidové moudrosti dávají i statistiky. Poslední opravdu bílé Vánoce i do nížin naposledy přinesly roky 2001 a 2010. V posledních letech spíš než zasněžené kopce přinášejí sváteční dny práci s přepisováním tabulky teplotních rekordů.
Vánoce ve znamená teplotních rekordů
V roce 2007 bylo o Vánocích v Albrechticích 11,2 °C, v Táboře v roce 2015 11,3 °C a v Bohumíně před deseti lety dokonce 13,2 °C. Počasí na Štědrý den může být hodně proměnlivé, což dokazuje i pohled do historie. 24. prosince byla u nás nejvyšší teplota naměřena v roce 1958 na stanici Lučina. Tehdejších 14,5 °C překonalo i měření pražského Klementina z roku 1977, kde meteorologové zaznamenali 12,9 °C.
Nejnižší teplota na Štědrý den byla naměřena na Horské Kvildě, a to -31,5 °C v roce 2001. Nejvyšší sněhovou pokrývku pak zažili v Krkonoších v roce 1974. Tehdy napadlo neuvěřitelných 215 centimetrů sněhu.
[chooze:article;value:528896]
Předpověď na Vánoce
Na letošní Vánoce jsou měsíc dopředu k dispozici výhledy, které počítají s teplotními odchylkami od dlouhodobého normálu. Přestože podle modelu ECMWF počítají meteorologové v dalších týdnech s podprůměrnými teplotami ve střední Evropě, už týden od 11. do 18. prosince bude teplotně nadprůměrný. Nejvyšší teploty by podle předpovědi měly v Česku být od 25. prosince až do konce roku. Na Vánoce na sněhu to proto zatím v nížinách příliš nevypadá.
Naději na sněhovou pokrývku nejen na horách mohou přinést staré pranostiky, jako "Kateřina na ledě, Vánoce na blátě". Mrazivý listopad totiž často sloužil jako předzvěst mrazivých Vánoc. Pranostika pochází z počátku 19. století, kdy se naši předci snažili najít pravidlo pro odhad toho, jaké bude počasí na Štědrý den. Takzvaná kateřinská chladna nastupují až se se 70procentní pravděpodobností v poslední listopadové dekádě a trvají až do mikulášského oteplení.
Toto období přináší nefalšované zimní mrazivé počasí bohaté na sníh a nebezpečné meteorologické jevy, tedy mrznoucí srážky a náledí. Jedno z nejstarších svědectví o výrazném ochlazení najdeme v kronice z roku 1316. Tehdy zamrzla na konci listopadu i Vltava. Podle posledních statistik se ale této pranostice už úplně důvěřovat nedá.
Na Česko se žene chladné počasí. Meteorologové varují před silným větrem:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.