Státní návštěva čínského prezidenta v USA tento týden upoutala pozornost celého světa. Už brzy Peking vyšle také pandy, které mají utužit přátelství obou zemí. Je to zásadní obrat, protože v minulých letech Čína naopak vyžadovala, aby Spojené státy vrátily vzácné medvědy, kteří k nim z Asie doputovaly dříve, připomíná web americké CNN.
Není příliš časté, aby se ohrožený živočišný druh probíral v nejvyšších patrech světové politiky. "Jsme připraveni pokračovat ve spolupráci se Spojenými státy v oblasti ochrany pand, udělat vše pro to, abychom splnili přání Kaliforňanů a prohloubili přátelské vztahy mezi našimi národy," řekl Si Ťin-pching.
[chooze:article;value:529430]
Navzdory přátelskému gestu však Joe Biden tak servilní nebyl. A to hlavně ve chvíli, kdy označil čínskou hlavu státu za diktátora. V tomto duchu se však nevyjádřil poprvé a už v minulosti to Čína označila za absurdní provokaci, připomíná list Politico.
After meeting China’s President Xi Jinping in California, US President Joe Biden was asked if he would still call Xi a dictator – a term that angered Beijing when he used it earlier this year. pic.twitter.com/gsZu4j4ezR
— Al Jazeera English (@AJEnglish) November 16, 2023
Sporných otázek je mezi oběma velmocemi mnoho. Čína například považuje za své svrchované území Tchaj-wan a Washington se snaží naopak obhajovat jeho samostatnost.
Čína spustila velké manévry. Narušila zónu protivzdušné obrany Tchaj-wanu (4/2023):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.