Mezi aktuálně nejčastější podvody cílící na klienty bank jsou vishing a pishing. Vishing označuje napodobení telefonního čísla. Podvodník, který volá, se vydává za pracovníka banky, pojišťovny, nebo i policie. Obyčejně se snaží volanému namluvit, že jeho peníze jsou v ohrožení. Nejčastěji pak chtějí, aby volaný co nejdříve vybral peníze ze svého účtu a vložil je do bitcoinmatu. Pokud si nejste jistí, jestli se nejedná o podvodníka, raději zavěste a zavolejte na oficiální číslo vaší banky.
Pishing jsou naopak SMS zprávy, které se tváří, že pochází od banky či od jiné instituce. Obsahují odkaz na falešné stránky například s přihlášením do internetového bankovnictví. Tyto cílí především na získání přihlašovacích informací. Banky nikdy odkaz pro přihlášení neposílají ani SMS, ani e-mailem.
S falešnými stránkami k internetovému bankovnictví se můžete setkat i při prohlížení internetu, mohou na vás vyskočit třeba při hledání některých hesel. Podle České bankovní asociace bylo jen za první pololetí letošního roku v Česku 30 tisíc kyberútoků.
Redakce TN.cz zjišťovala, jak jsou na tom české banky se zabezpečením. S asi největší novinkou, jak se lidé mohou bránit vishingovým podvodníkům, přišla Komerční banka.
[chooze:article;value:524413]
Ověřte si pracovníka banky
Standardně si Komerční banka při volání s klientem ověřuje jeho identitu přes mobilní aplikaci KB klíč. Nově to jde i naopak, tedy že si klient může přes tuto aplikaci ověřit, že skutečně mluví s pracovníkem banky.
"Legitimní zaměstnanec může klientovi v našem systému zaslat do KB klíče notifikaci, která obsahuje jméno dotyčného zaměstnance a komunikační kód, který v danou chvíli znají jen klient a zaměstnanec, který notifikaci odesílá. Ověření funguje oboustranně, klient od zaměstnance uslyší komunikační kód, čímž si ověří, že se jedná opravdu o našeho zaměstnance, a zároveň klient může v KB klíči potvrzením notifikace ověřit, že notifikaci do KB klíče obdržel. Klient má možnost si daného zaměstnance ověřit v jakémkoliv legitimním hovoru z banky, využívá-li aplikaci KB klíč," vysvětlil supervizor prevence platebních podvodů Komerční banky Marek Macháček.
[chooze:article;value:521633]
Na ochranu utrácí banky balík
Některé podvody odhalí banky samy, jiné jí nahlásí klienti. "V Trinity Bank evidujeme sílící tlak ze strany podvodníků vůči našim klientům a rostoucí počty pokusů. Specializované oddělení zaznamenává jednotlivé pokusy o podvod, které nám hlásí sami klienti, a také ty, které odhalíme prostřednictvím moderního detekčního nástroje, který jsme v nedávné době nasadili. Díky nástroji máme stále vyšší schopnost detekovat podezřelé a podvodné jednání," uvedl ředitel marketingu banky Milan Šmíd.
Například ČSOB nalije ročně do bezpečnostních a ochranných mechanismů na ochranu banky i klientů stovky milionů korun. Ale i ostatní banky se snaží podvodníkům předcházet. Nejčastějším postupem je příprava informačních kampaní i ve spolupráci s bankovní asociací a policií, zasílání informací a varovných zpráv e-mailem či přes aplikaci nebo do internetového bankovnictví.
Příprava, jak se vypořádat s podvodníky, se ale netýká jen klientů. "Nad rámec výše uvedeného zvyšujeme povědomí o podvodném jednání samozřejmě i u našich zaměstnanců," řekl mluvčí UniCredit bank Petr Plocek.
1. V žádném případě nesdělujte k vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty nebo přístupové údaje k on-line bankovnictví |
2. Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní/autorizační kód, který vám přišel formou SMS zprávy |
3. Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do vašeho počítače |
4. Sledujte a pečlivě čtěte informace od vaší banky v internetovém bankovnictví |
5. Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje |
6. Aktualizovat software, antivirový program, firewall |
7. Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání. |
zdroj: Policie ČR/TN.cz |
Drahota žene Čechy do pojistných podvodů. Podívejte se na srpnovou reportáž TV Nova:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.