Čtyřicetiletý řidič, který navíc na zadních sedačkách vezl tři děti, a to zřejmě své, nadýchal skoro tři promile. S takovými případy se policisté v Královéhradeckém kraji setkávají čím dál častěji.
"Odhalíme denně v průměru osm řidičů pod vlivem alkoholu. Od začátku roku do konce července jsme odhalili 298 řidičů, kteří nadýchali více než jedno promile," sdělila policejní mluvčí Lucie Konečná.
[chooze:article;value:516963]
Jen do letošního června způsobili opilci už přes 2 000 dopravních nehod. Nejvíc bourali ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Čísla ale nejsou povzbudivá ani v jiných krajích.
"Alkohol samozřejmě nebezpečný je, on zhoršuje vnímání řidičů, vnímání dění v silničním provozu, dále potom podstatně horší a delší je zpracování podnětů. Výrazně se zvyšuje i chybovost úsudku řidičů," upozornil dopravní expert Roman Budský.
Řidič, který má v krvi půl promile alkoholu, má podle statistik dvojnásobnou šanci, že zaviní smrtelnou dopravní nehodu, u jednoho promile to je už sedminásobná šance.
[chooze:article;value:516938]
"Češi se naučili používat alkohol, alkoholické nápoje jako prostředek ke snížení stresu, například toho pracovního, a ke zmírnění úzkosti anebo třeba nějakých depresivních stavů. Je to nějaká rychlá volba, jak se cítit lépe," vysvětlil psycholog Tomáš Morávek.
Podle dlouhodobých statistik právě během prázdnin až o čtvrtinu přibývá nehod, které způsobí podnapilý řidič.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.