Byla matkou dvou dětí, aktivní a pracující žena, která netušila, že její tělo už dávno bije na poplach. 44letá Laura Dawsonová z Londýna trpěla několik měsíců bolestmi břicha, nadýmáním a únavou. Příznaky si spojovala s perimenopauzou, tedy obdobím hormonálních změn před nástupem přechodu. Jenže to byla fatální mýlka.
Podle deníku The Daily Mail se vše změnilo ve chvíli, kdy byla bolest tak silná, že se nemohla ani pohnout. V nemocnici jí lékaři odstranili střevní neprůchodnost a provedli biopsii. Ta potvrdila rakovinu tlustého střeva ve třetím stádiu. Nemoc už se rozšířila do mízních uzlin.
Následovalo více než půl roku chemoterapie. Výsledky v srpnu 2024 vypadaly nadějně. Jenže o měsíc později přišla zpráva, která celou rodinu zasáhla jako rána. Rakovina se vrátila, ba co hůř, byla už ve čtvrtém stádiu. Laura se pokusila o další léčbu, ale stav se nelepšil. Rozhodla se ukončit terapii a poslední týdny strávit doma se svými nejbližšími. Zemřela 29. června v hospici St Christopher's.
Krátce před smrtí mluvila o tom, jak jí nemoc změnila pohled na smrt i na samotný život. "Lidé se smrti bojí, ale ona nemusí být děsivá. Některé z nejšťastnějších dní mého života byly právě teď," svěřila se Laura. Přiznala, že až rakovina ji donutila naplno si uvědomit, že život je konečný. A právě to jí pomohlo prožít každý okamžik s větší hloubkou.
[chooze:article;value:597239]
Její manžel Ben mluvil otevřeně i o dopadu na jejich dva syny. Rodina se snažila o všem mluvit napřímo. "Řekli jsme jim, co se může stát, aby nám mohli věřit. Pomohlo nám to zvládnout i ty nejtěžší chvíle," popsal.
Rakovina tlustého střeva může podle odborníků dlouho probíhat bez nápadnějších příznaků. Jak uvádí Národní zdravotnický informační portál, nemoc se často začne vyvíjet nenápadně, zpočátku jen jako drobné potíže. Běžné jsou změny stolice, krev ve stolici, nadýmání, únava nebo bolest břicha. Právě tyto příznaky si mnohé ženy, zvlášť kolem čtyřicítky, mohou splést s hormonálními výkyvy nebo běžnými zažívacími potížemi.
[chooze:article;value:619465]
V Česku každý rok přibývá přibližně sedm tisíc nových případů kolorektálního karcinomu. Podle dat portálu zdravotnictvi-medicina.cz zůstává u 40 % nemocných diagnóza zachycena až v pokročilém stádiu. Přestože úmrtnost v posledních letech klesá, prevence a včasná diagnostika zůstávají klíčové.
Rakovina plic patří k nejnebezpečnějším. Život může zachránit včasné vyšetření (05/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.