Cisternu si pronajímá třeba radnice Jesenice na Rakovnicku, pod niž spadají další obce. "V obci Chotěšov a Bedlno máme nedostatek vody všeobecně. Další věc je samozřejmě, že Rakovnicko je postiženo důsledky klimatického sucha," uvedl starosta Jesenic na Rakovnicku Jan Polák (za ODS).
Cisternu má město pronajatou už poněkolikáté. A to vždy od července do listopadu. "Je hodně náročné nemít doma vodu," popsala místní obyvatelka. "Teďka ta změna klimatu v kombinaci s tím, že lidi mají stále větší spotřebu vody, nehospodaří s děšťovkou, samozřejmě vznáší veliké problémy," pronesl další. "Bez vody se žít nedá. Je drahá, je vzácná," řekl další.
"Sucho nás může trápit, a pokud je to problém v obcích, můžou se na nás obrátit, doloží nám stanovisko vodoprávního úřadu, krajského úřadu," sdělil předseda Státní správy hmotných rezerv Pavel Švagr.
[chooze:article;value:620463]
"Ten proces je relativně snadný. Myslím, že to byla otázka jednoho týdne, než se to zprocesovalo," popsal Polák. "Ty ceny se pohybují kolem pěti až deseti tisíc měsíčně," sdělil Švagr. Za tříkubíkovou nádobu Jesenice platí měsíčně méně než šest tisíc.
Sucho aktuálně trápí i obce na Olomoucku. "Pokud lidé nebudou porušovat zákaz napouštění bazénu, tak voda bude. Pak by asi přišly na přetřes nabídky Státní správy hmotných rezerv," informoval starosta Daskabat Luděk Mělničuk (nez.). "Máme to rozjednané. Ale nejradši bychom měli vlastní," prohlásil starosta Velkého Újezdu Lukáš Mařík (nez.).
"Pořízení takové cisterny je 300 až 400 tisíc a to není úplně málo. Nelze použít nějakou běžnou kubíkovou nádobu, protože ta nesplňuje hygienické normy," popsal starosta Polák. Pronájem cisterny od Státní správy hmotných rezerv nezahrnuje samotnou vodu. Tu si musí obce obstarat samy.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.