Na mezinárodní úrovni se vyplatí nebýt úplně srozumitelný a hybridní válku vnímá každý stát trochu jinak, prohlásil Landovský. "Rusové ji vidí jako čisté kontinuum od nějakých diplomatických nót až po použití jaderných zbraní. Aby právě nikdo nevěděl, v jaké fázi konfliktu se nachází," řekl.
Naopak Západ vnímá hybridní válku spíše jako určitou podprahovou aktivitu, která je vedená státem nebo někým se státním zájmem prostřednictvím zločineckých organizací, teroristických skupin či takzvaných pátých kolon. Pod pátou kolonou rozumí Landovský spíše jednotlivce, ať už kriminálníky, či radikály.
Podoby hybridní války jsou různé a i Češi už je zažili. "Můžeme si třeba vzpomenout, že v Čechách byly nějaké útoky na nemocnice, v Benešově vybuchl sklad, pak člověk z Jižní Ameriky chtěl zapálit depo dopravního podniku. Všechny ty nahodilé věci spojuje právě to, že o ně někdo jako jiný stát usiluje cílevědomě, ale dělá to přes aktéry, kteří nejsou na první pohled vidět," přiblížil bývalý diplomat.
[chooze:article;value:620328]
Smyslem hybridních válek je vytvořit chaos a nejistotu. Do nahlodané či přímo už rozbité společnosti je pak jednodušší vkládat vlastní myšlenky. "Poučený uživatel nebo poučený občan, který ví, co je jeho zem, co ta země chce, co chce on, tak je mnohem méně zranitelný vůči vnějším vlivům než někdo, kdo je třeba opuštěný, ztracený, ekonomicky znevýhodněný nebo pod nějakým tlakem," srovnal.
Hybridní válku ulehčují například sociální sítě. Jak Landovský podotknul, dříve, kdy byl nějaký člověk s bizarním zájmem, tak byl často osamělý, neměl své myšlenky s kým sdílet. "Dneska, když si myslíte, že země je placatá, tak najdete spoustu podobně smýšlejících lidí a vytvoříte si na tom internetu vlastní bublinu, ve které ty vaše myšlenky mohou kvést. Stejně to funguje i s nějakou politickou agendou," dodal.
Pokud je on-line prostor, kde se tito lidé stýkají, dostatečně dobře skrytý a zakamuflovaný, tak v něm mohou vznikat konkrétní plány podvratných akcí. "To je samozřejmě třeba zaznamenat. A tam je potom otázka, nakolik si vážíme anonymity a nějaké svobody slova, kterou ta anonymita chrání a nakolik musíme dát přednost tomu, aby naši občané žili v bezpečí," upozornil Landovský.
Na sestřih rozhovoru se můžete podívat pod titulkem článku, celý najdete níže. K dispozici jsou české titulky generované pomocí umělé inteligence.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.