Případy svrabu v Itálii dramaticky rostou. Podle údajů Italské společnosti pro dermatologii a pohlavně přenosné nemoci došlo v některých oblastech během let 2020–2023 k nárůstu až o 750 %, píše portál TGCOM24.
Nejhorší situaci vědci evidují v provincii Bologna a v kraji Lazio. "Počet ohnisek svrabu se po poklesu po první vlně covidu-19 v průběhu času postupně zvyšoval, zejména v důsledku výskytu ohnisek v zařízeních dlouhodobé péče," citoval je web Wired.
Důležitou roli v šíření infekce může podle webu V: NOTIZIE hrát také zvýšená odolnost proti lékům. A to zejména na permethrin, který zabíjí zákožku svrabovou ve všech jejích vývojových stádiích. "Mohly to ovlivnit i další faktory, ať už environmentální, nebo prostě jen náhodné," řekla lékařka Michela Magnanová.
[chooze:article;value:617427]
Svrab se podle Státního zdravotního ústavu projevuje intenzivním svěděním kůže a vyrážkou na různých částech těla. Délka inkubační doby závisí na úrovni osobní hygieny, první příznaky se objevují za 2–6 týdnů po kontaktu.
K lokální léčbě onemocnění se používají masti a krémy s obsahem látek, které zákožky zničí. "Tyto přípravky je však nutno aplikovat důkladně na celé tělo, od krku dolů. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat," zdůrazňuje Národní zdravotnický informační portál.
Několik ohnisek svrabu se letos v lednu objevilo i v Humpolci. Tam se nemoc šířila mezi dětmi na jedné ze základních škol a také v tamním domově dětí. Obě zařízení proto musela zavést přísná hygienická opatření.
V Česku se začátkem roku šířil svrab. Podívejte se na reportáž TV Nova (02/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.