Izrael si podle Šedivého vyhodnotil, že po celé řadě vyjednávání a pokusů donutit Írán, aby zastavil obohacování uranu, bylo nebezpečí íránského úspěchu v tomto snažení velmi aktuální.
I v Íránu měl Izrael několik cílů, a to velitelskou strukturu ozbrojených složek, tedy velitelství Revolučních gard a generální štáb armády, dále vědce, kteří se podílí na íránském jaderném programu, a další cíle spojené s íránským jaderným a balistickým programem. K dosažení úspěchu operace Izrael také eliminoval některé části íránské protivzdušné obrany.
"Celá ta situace je zatím ještě pořád nepřehledná, ale dá se předpokládat, tak jak říkají izraelští představitelé, že ta operace bude pokračovat dál až do úplné likvidace jaderného programu a balistického programu Íránu," dodal Šedivý.
[chooze:article;value:617229]
Co se obav z možného dokončení jaderné nálože pro íránské balistické střely v následujících dnech týče, Šedivý si není jist, zda by něčeho takového byl Írán skutečně schopný. Faktem ale je, že Teherán už dokáže obohacovat uran nad 60 procent, přičemž požadované hodnoty jsou někde u 90 procent.
"Pokud se podařilo zasáhnout v Natanzu ty ostředivky, které jsou srdcem toho obohacování uranu na tu hodnotu, která se může použít do jaderných zbraní, tak by to pravděpodobně znamenalo výrazné, když ne zpomalení, tak možná dokonce zastavení íránského jaderného programu," řekl Šedivý.
[chooze:article;value:617248]
Šedivý nemá obavy z úspěchu případné přímé íránské vojenské odpovědi, poukázal však na další nebezpečí. "Nebezpečí spočívá v poměrně velké možnosti radikalizace skutečně ortodoxních islámských radikálů, kteří mohou začít plnit úkoly. Některé spící buňky se můžou zase zpátky vracet k zásadám teroristických útoků, jak na objekty, tak pochopitelně i na Izraelce," upozornil.
"Problém spočívá v tom, že takové buňky mohou být znovu oživeny i v západní Evropě, případně ve Spojených státech amerických, což může být jeden z velkých problémů do budoucnosti," dodal Šedivý.
Pražské letiště dočasně zrušilo letecké spojení s Izraelem. "Provoz a letecká přeprava do Izraele bude výrazně omezena vzhledem k tomu, že není jistota, že nedojde k nějakému, byť možná náhodnému, sestřelení civilního letadla. S tím se musí počítat. Myslím si, že bude nezbytně nutné, a to bude zase úkol zpravodajských služeb, aby se začali výrazně monitorovat lidé, kteří přichází na území České republiky," zmínil.
Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.