Jak oznámil ruský úřad pro kontrolu trhu s alkoholem a tabákem, od letošního ledna do května se ruská produkce vodky stihla propadnout o 13,2 %. Celkem bylo v tomto období vyrobeno 250 milionů litrů vodky. Kromě toho klesla i výroba koňaku, a to téměř o pětinu. Lednové údaje zveřejnila agentura TASS.
Celkově se produkce alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 9 % snížila o 12,1 %, uvádí data. Za poklesem stojí podle úřadů "postupné oživování poptávky" po předchozím předzásobení, které bylo způsobeno změnami ve výši spotřební daně a v minimální prodejní ceně.
[chooze:article;value:616609]
"Navíc zásoby vytvořené koncem loňského roku, právě v souvislosti se změnou sazby spotřební daně a minimální maloobchodní ceny, už byly prodány," uvedli úředníci. Z jejich zprávy citoval i britský list Express.
Situaci zhoršuje i nedostatek brambor, které jsou v Rusku zásadní surovinou nejen pro potravinářství, ale i pro alkoholový průmysl. Nízkou produkci této zemědělské plodiny přiznal v polovině května i prezident Vladimir Putin. Podle dostupných dat se jejich úroda snížila o 12 %, zatímco ceny brambor vzrostly meziročně o 52 %.
Moskva proto nyní dováží mnohem více této základní plodiny. Jen Arménie vyvezla do Ruska během prvních pěti měsíců roku 2025 téměř dvakrát více brambor než ve stejném období loni – a téměř 17krát více než v roce 2023. Na konci minulého měsíce to uvedlo arménské ministerstvo hospodářství, které citovala agentura TASS.
[chooze:article;value:616616]
Temné varování
Mezitím zaznívají varování o širších problémech ruské ekonomiky. Analytik Dmitrij Belousov z Centra pro makroekonomickou analýzu a krátkodobé prognózy (CAMAC) ve své zprávě uvedl, že ekonomická dynamika země "rychle klesá" a hrozí technická recese, tedy pokles reálného HDP, ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2025.
"Spouštěčem další fáze krize může být zpřísnění měnové politiky centrální banky, vyvolané (téměř nevyhnutelným) oslabením rublu, růstem regulovaných tarifů a následným skokem inflace," napsal Belousov, kterého citoval i americký magazín Newsweek. Kombinace vysoké inflace a zpomalujícího růstu podle něj může vést k takzvané stagflaci.
Zpráva dále varuje, že ztráta hodnoty rublu může přijít už ve třetím až čtvrtém čtvrtletí roku, v důsledku nižšího objemu exportu a růstu importu, včetně dopadu amerických cel zavedených prezidentem Donaldem Trumpem.
[chooze:article;value:616535]
Ruská centrální banka na vývoj minulý týden reagovala snížením základní úrokové sazby z 21 na 20 %, což západní média okomentovala jako nečekaný krok. "Domácí poptávka nadále převyšuje schopnost ekonomiky rozšiřovat nabídku zboží a služeb, ale Rusko se postupně vrací k vyváženějšímu růstovému scénáři," uvedla banka ve zdůvodnění.
"Jsme blízko scénáře vyváženého hospodářského růstu. Měnová politika zůstane po dlouhou dobu přísná," uvedla k tomu poté guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová. Inflace podle ní "v konečném důsledku snižuje potenciál ekonomiky a naším cílem je ji omezit a umožnit rozvoj reálného sektoru".
[chooze:article;value:616356]
Současná situace odhaluje, že problémy ruské ekonomiky zasahují nejen její celkovou úroveň, ale mají i velmi konkrétní dopady na každodenní život obyvatel – od dražších potravin až po ubývající tradiční produkty, jako je vodka.
Ekonomičtí experti včetně analytiků renomovaného Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) se proto domnívají, že s rostoucím tlakem na rubl, stagnující poptávkou a hrozbou stagflace bude pro Kreml stále složitější přesvědčit veřejnost, že má situaci pod kontrolou.
Válka je pro Rusko drahá. Zásoby už projedlo, v regionech hrozí nepokoje, říká expert (5/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.