Spekulací okolo bitcoinové kauzy přibývá. Prý v ní mohl figurovat i poradce Nejedlý

Česká bitcoinová kauza plní už několik dní také stránky světových médií. Ať už z Irska, Francie, Spojených států, Austrálie nebo Číny, všechny titulky spojuje stejné slovo: skandál. A řeší se zapojení ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). "My se můžeme jenom domnívat, co je tam to druhé něco v tom něco za něco," řekl odborník na kryptoměny Petr Lukáč.

Do hry teď vstupují i staré známosti. Advokát Kárim Titz, který měl organizovat dar bitcoinů v hodnotě miliardy korun státu od odsouzeného drogového dealera, měl s Blažkem celou věc domlouvat před dvěma lety, ve stejnou dobu, kdy novináři přistihli ministra spravedlnosti v restauraci s bývalým poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým. Blažek tehdy tvrdil, že se do restaurace běžel jen schovat před bouřkou a setkání bylo náhodné. Advokát Titz v minulosti figuroval ve firmě Nejedlého.

[chooze:article;value:615927]

​"Spekulace o tom, že jsem měl darovací smlouvu rozebírat s panem Nejedlým v srpnu 2023, je nesmyslná a lživá," uvedl Blažek. Nejedlý sdělil, že prý s Blažkem, ani s nikým jiným cokoliv okolo bitcoinů nikdy neřešil. Prý kryptoměnám ani nerozumí. Reportéři televize Nova zkoušeli sehnat i advokáta Titze, prý bude k zastižení až příští týden. Kolem případu jsou i další otazníky. Například jestli bitcoiny pocházely z trestné činnosti.

"Pokud jste stát a přijde vám bitcoin v takovéto sumě, tak se dá předpokládat, že kompetentní člověk si to nechá někým, kdo tomu rozumí, zkontrolovat. V tomto případě ta kontrola by nebyla vůbec těžká, protože všechny ty adresy, ze kterých to přišlo, jsou označené analytickými firmami už řadu let jako adresy a bitcoiny spojené s nelegální činností," popsal Lukáč.

[chooze:article;value:615766]

​Podle jedné z vyšetřovacích verzí policie měl dar státu od odsouzeného Tomáše Jiřikovského sloužit k vyprání kryptoměny. Ve hře jsou ale i úplatky. "Zpeněžit tyhle částky na kryptoburzách je velmi těžké, protože ty kryptoburzy se proti těmhle nelegálním prostředkům chrání. A oni mají nastavenou nějakou hranici, kde potom spouští analytické nástroje a když mají podezření, tak to úplně není jednoduché proměnit na peníze," vysvětlil IT expert Miloslav Lujka.

A na tom mohou pohořet dokonce nejen čtyři kupci, kteří od státu kryptoměny poté vydražili, ale v konečném důsledku i daňoví poplatníci. "Oni se domnívali, že jestli je nějaký bezpečný partner pro obchodování, že to bude stát a ukázalo se to jako domněnka velmi mylná a já si myslím, že se tady dají čekat právní kroky proti státu a pravděpodobně i nějaká náhrada ze strany státu," řekl Lukáč. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje obava, že stát mohl být prostřednictvím ministerstva spravedlnosti zneužit.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.