Kauza s bitcoiny je obklopená otazníky. Miliard mohlo být místo tří dvanáct

Tři miliardy v bitcoinech, nebo 12,5 miliardy? Jedna ze zatím nevysvětlených záhad je, kolik v bitcoinové peněžence bylo. "Jedna věc je nesrovnalost ohledně notářského zápisu, zda skutečně lidé, kteří otvírali bitcoinovou peněženku, z níž miliarda plynula státu, zda skutečně ministr a jeho náměstek věděli, kolik se na té peněžence nachází peněz, protože ta skutečná částka nebyla tři miliardy v bitcoinech," popsala redaktorka Deníku N Zdislava Pokorná.

"Nucleus Marketplace měl víc těch adres, na kterých celkově je těch přibližně 12 miliard českých korun, a začaly se hýbat ty tři miliardy. Tam je otázka, jestli přístupy jsou ke všem adresám, nebo jen k některým z nich," doplnil Ladislav Krištoufek z Univerzity Karlovy.

[chooze:article;value:615626]

​U otevření bitcoinové peněženky a u dohody měl být Blažkův náměstek Radomír Daňhel (ODS). Ten stejnou funkci zastával i v době, kdy byl Blažek ministrem poprvé. Právě on podepsal podle Deníku N, který s kauzu přišel, smlouvy, při nichž se z bitcoinů staly koruny. Zatímco Blažek skončil, náměstek Daňhel zatím zůstává.

"Je otázkou, jak dlouho zůstane na ministerstvu. On stejně jako Blažek byl o té transakci od začátku srozuměn, od začátku byl zahrnut v konverzaci s advokátem, který zastupoval dárce. Když jsem vedla s Blažkem rozhovor, tak on u toho byl přítomen," přiblížila Pokorná.

Bitcoiny mělo ministerstvo získat darem od Tomáše Jiřikovského, ten si odseděl trest za zpronevěru a obchodování s drogami. Byl totiž architektem Sheep Marketu, asi největšího českého odhaleného darknetového tržiště s drogami nebo léky na předpis.

"Nejasnosti jsou v původu peněz, protože se ukázalo, že ty prostředky nešly z toho původního Sheep Marketu, ale z Nucleus Marketplace, což z celého problému dělá mezinárodní a o dost komplikovanější problém," řekl Krištoufek.

[chooze:article;value:615291]

​"Bitcoin není nic víc než matematický vzorec, kde vy pořád řešíte každý ten penízek luštěním nějaké hádanky, která je s přibývajícím počtem složitější. Když s tím zaplatíte, tak můžete i koupit nelegální věci a většinou vás nikdo nedožene. Je to opravdu měna, která je z 99 % používaná při prodeji drog na internetu," doplnil IT expert Miloslav Lujka.

Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Dar pro ministerstvo detektivové prověřují pro podezření ze spáchání zvlášť závažných trestných činů.

[chooze:article;value:615626]

​Jde o zneužití pravomoci úřední osoby nebo legalizace výnosů z trestné činnosti. Řeší to prý i americká FBI. "Je to spíš v mnoha ohledech nepochopitelné, ne všemu rozumím, ale samozřejmě myslím, že v téhle době je zásadní důvěra občanů ve stát, systém, instituce, a právě proto je potřeba se ptát a případně ukázat, že ty instituce si tu důvěru zaslouží," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Ministerstvo spravedlnosti chtělo peníze získané z prodeje bitcoinů použít na pomoc obětem trestných činů a financování boje s kyberkriminalitou. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury nebylo zatím z peněz nic využito.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.