Neuvěřitelné se stalo skutečností. Vědci z organizace CERN dokázali pomocí velmi silných kolizí v LHC (Velký hadronový urychlovač) zpozorovat přeměnu olova ve zlato. Není to však tak jednoznačné, jak se může zdát. Tento jádrový proces vytvoří jen na krátkou dobu nepatrné množství zlata, informuje organizace CERN. I přesto se však jedná o velký pokrok, o kterém snili vědci několik let.
Středověcí alchymisté se desítky let snažili chemicky přeměnit olovo ve zlato. Až o několik stovek let později se zjistilo, že olovo a zlato jsou odlišné chemické prvky, tudíž k chemické přeměně nemůže dojít. Vědci z organizace CERN se tedy na úkol vrhli jinou cestou, a to jadernou, vysvětlují ve své studii publikované v časopise Physical Review Journals.
[chooze:article;value:607316]
Jak to funguje
Ve zmíněném urychlovači LHC se proti sobě posílají jádra olova obrovskou rychlostí, téměř rychlostí světla. Když se těsně minou, nevzniká srážka jako taková, ale extrémně silné elektromagnetické pole. Tento "záblesk energie" může následně "vyrvat" z olověného jádra několik částic, a to například i protony. Ty jsou právě klíčem k celé přeměně.
Pokud olovo, které má 82 protonů, ztratí tři protony, vznikne z něj zlato (79 protonů). Tímto způsobem bylo během experimentů vytvořeno přes 86 miliard jader zlata, jak už však bylo zmíněno, dojde k tomu jen na zlomek sekundy a v miniaturním množství, vysvětlují vědci.
[chooze:article;value:613518]
"Díky jedinečným schopnostem měřicích obvodů ALICE ZDC je tato analýza první, která systematicky detekuje a experimentálně analyzuje charakteristické znaky produkce zlata na LHC," uzavřela studii vědkyně Uliana Dmitrievová z kolaborace ALICE.
Muž se nechával několik let kousat hady. Vědci chtějí využít jeho imunitu (5/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.