Poslanci chtějí tvrdší přístup pro dlužníky. Oddlužení jen jednou za život, navrhuje Haas

Haas se svým stranickým kolegou Pavlem Staňkem připravili novelu pro insolvence a exekuce. Tu by sice měla projednat ještě tato vláda, Haas ovšem pochybuje, že by do konce volebního období prošla legislativním procesem.

"Myslíme si, že dlužnicko-věřitelský vztah v České republice se v posledních letech opravdu vychýlil neracionálně a neekonomicky ve prospěch dlužníků. Je potřeba vrátit do procesu insolvencí a exekucí nějakou právní a zejména ekonomickou racionalitu. A chtěli jsme, aby ten podvozek byl připravený bez ohledu na to, jak dopadnou podzimní parlamentní volby," prohlásil.

Data o insolvencích jsou od roku 2008 velmi detailní, popsal Haas. Zatímco na začátku se výtěžnost oddlužení kvůli pětileté době pohybovala kolem 50 až 60 procent, po novele z roku 2019, tedy v období mezi lety 2019 a 2024, je to asi 20 procent. Haas se Staňkem se obávají, že po další novele z konce loňského roku klesne výtěžnost ještě níže.

Pak je tady ještě druhý důvod, proč novelu předložili. "Ve veřejné debatě v České republice se z dlužníků stává pro část médií, pro část veřejnosti, pro část neziskových organizací jakýsi sociálně ohrožený případ člověka. A podle nás to naprosto neodpovídá realitě," řekl.

[chooze:article;value:556684]

​V Česku je něco přes půlmilionu dlouhodobých dlužníků. "Tři čtvrtiny z nich jsou lidé v produktivním věku, nejsou ze žádné sociálně ohrožené skupiny typu senioři, invalidé, maminky samoživitelky, na ně samozřejmě myslíme. A je velmi neférové, aby toto dobrodiní insolvence bylo tímto způsobem zneužíváno v neprospěch věřitelů, kteří mají svoje legitimní práva," popsal Haas.

Poznamenal, že v Česku mírně klesá počet dlužníků, naopak roste počet exekucí na jednoho dlužníka. Těch je v průměru šest. "Tato tvrdá objektivní data, naprosto nezpochybnitelná, ukazují to, že v České republice řada dlužníků se v tom systému, lidově řečeno, naučila chodit. V zásadě se zadlužují opakovaně, protože vědí, že opravdu ten veřejný diskurz v České republice se otočil v jakési chápání, že mít dluhy je normální," vysvětlil.

Novela například obsahuje to, že by oddlužení bylo možné jen jednou. Pokud je průměrná výtěžnost 20 procent, tak to podle Haase znamená, že stát vyvlastní věřitelům v průměru 80 procent jim dlužené částky.

"A toto ohromné dobrodiní podle nás opravdu nemá být opakovaně používaným nástrojem. Tím jenom motivujeme českou společnost k opakovanému zadlužování. Na toto velké dobrodiní má být nárok pouze jednou," prohlásil Haas.

[chooze:article;value:612413]

​Představa, že mít dluhy je normální, může mít podle Haase negativní dopady. "Myslíme si, že ekonomické dopady, právní dopady, dopady do myšlení české společnosti jsou svým způsobem velmi nebezpečné. Nechci říct, že devastující, to bych zase přeháněl, ale skutečně nejsou zdravé a českou společnost rozhodně neposouvají dobrým směrem," přiblížil.

Počet oddlužení není nyní nijak omezen. Pro opakovanou insolvenci ale musí člověk splnit několik podmínek, jako například to, že je předchozí oddlužení pravomocně ukončené nebo že dlužník v posledních pěti letech neměl zamítnuté oddlužení z důvodu nepoctivého záměru.

Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.