Pacientek do 40 let s nádorovým onemocněním prsu se v České republice ročně objeví kolem 350. Oproti tomu pacientek s karcinomem prsu v každém věku se v tuzemsku ročně diagnostikuje přibližně 8 000. Mladí lidé i praktičtí lékaři často bývají překvapení z výskytu nádoru právě u mladší generace. "Přestože incidence stoupá, tak se pořád jedná o velmi vzácná onemocnění," říká Tesařová.
"Pokud má pacient příznak, který zatím není vysvětlitelný chorobou, která je běžná v mladém věku, tak by se mělo uvažovat i o téhle možné etiologii a včas odhalit zhoubný nádor. Čili všímat si symptomů bouličky v prsu, kašle, který neustává ani po užívání antibiotik, bolestí v břiše, hubnutí atd.," vysvětluje onkoložka.
Lékařka uvádí, že mnohem lepší variantou je v případě problémů vyhledat praktického či u nálezu v prsu i gynekologického lékaře, provést takzvaně zbytečné vyšetření a ubezpečit se o tom, že se nejedná o nádor.
[chooze:article;value:610047]
Ačkoliv je onkologický nález v prsní žláze u mladých lidí spíše vzácný, o to větší následky může mít. "Pokud se objeví, je většinou agresivnější a nebezpečnější, protože musí překonávat zdravou imunitu mladého člověka," varuje lékařka. "Čas tady běží rychleji než u starších pacientů se zhoubným onemocněním," dodává.
I proto by se mělo samovyšetření prsu u mladých žen stát součástí hygienických procedur jako čištění zubů a mytí vlasů už od puberty. "Nejlepší je, když se provádí pátý den po menstruaci, kdy jsou prsa nejlépe prohmatná. Může to být součást běžné hygieny v rámci sprchování nebo koupání. Je potřeba velmi pečlivě od strany ke straně a od vrchu ke spodu prohmatat plochým kroužením," radí Tesařová.
Celý rozhovor si můžete přehrát pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.