Nezačíná vám demence? Lékaři varují před nenápadnými projevy nemoci

"Všichni občas něco založíme, ale v raných stádiích demence můžete najít ovladač od televize v troubě, mléko ve skříni nebo jídlo zastrčené v nočním stolku," říká odbornice na demenci Jane Pritchardová podle deníku Mirror. Podle ní jde o chování, které může být známkou počínajícího kognitivního úpadku.

Také Česká alzheimerovská společnost (ČALS) varuje, že demence začíná často velmi nenápadně. "Pokud začínají poruchy paměti člověku vadit a způsobují mu nesnáze a obtíže v každodenním životě, mohou být ještě pro pacientovo okolí zdánlivě nenápadné. Mohou být přikládány nadměrnému stresu, únavě nebo mohou být považovány za důsledek vyššího věku. To není správně, poruchám paměti je třeba věnovat pozornost," uvádějí odborníci na stránkách ČALS.

[chooze:article;value:613796]

​Další neobvyklé změny, kterých byste si měli všímat, zahrnují například špatně uklizené nádobí. "Může dojít také k takzvané dezorganizaci, například když smícháte nádobí do jednoho prostoru, když je přitom uklízíte celá léta zvlášť. Skříňky, které léta sloužily k určitému účelu, najednou změní svou funkci. Tyto neobvyklé projevy mohou být důvodem k obavám," varuje lékařka.

Demence je souhrnný pojem pro několik onemocnění – včetně známé a obávané Alzheimerovy choroby –, která způsobují postupné zhoršování činnosti mozku. Příznaky se liší podle konkrétního typu, ale mezi běžné patří ztráta paměti, zmatenost, výkyvy nálad či potíže s řečí nebo běžnými každodenními činnostmi.

Pritchardová upozorňuje, že některé projevy mohou být i nebezpečné. "Pokud si váš blízký začne myslet, že je normální dávat kovové nádobí do mikrovlnky nebo syrové maso do skříně, může to být obzvlášť nebezpečné," říká.

[chooze:article;value:612208]

​Dodává, že mezi varovné signály patří například situace, kdy "se elektrická konvice položí na sporák, alobal nebo kovové nádoby dají do mikrovlnky nebo se plast vloží do trouby". V takových případech by podle ní měla následovat včasná odborná diagnostika. "Je zřejmé, že jejich vnímání a zapomnětlivost začínají signalizovat varovné příznaky," uvádí k dalším příkladům lékařka.

Jednoduchý test s čajem

Pro ty, kteří mají podezření, že jejich blízký vykazuje známky demence, Pritchardová doporučuje jednoduchý test. "Zvažte, že požádáte o šálek čaje. Pozorování, jak osoba připravuje čaj, vám může napovědět, jak funguje její mozek," říká.

​"Přivedli vodu k varu? V jakém pořadí provádějí jednotlivé kroky? Pamatují si, kde je zásuvka se lžičkami? Zůstává sáček v hrnku? Vynechané nebo špatně provedené kroky mohou být důvodem k tomu, aby byla zvážena odborná diagnostika," doplňuje.

Podle britského Národního zdravotního systému (NHS) je v případě, pokud se tyto příznaky objeví, klíčové vyhledat lékařskou pomoc. "Ačkoli v současnosti neexistuje lék na demenci, včasná diagnóza může v některých případech zpomalit její průběh, takže si člověk může déle udržet své dosavadní mentální schopnosti," uvádí oficiální doporučení lékařů.

Naděje pro pacienty s alzheimerem: Nový lék není ale vhodný pro každého (5/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.