Student měl hrozit ústecké střední střelbou. Není vyloučené, že se na školu vrátí

Na jednu ze středních škol v Ústí nad Labem policisté kvůli vyhrožování střelbou spěchali minulý týden. Obrátilo se na ně vedení školy, jakmile se o výhrůžkách dozvědělo. Mladíka zadrželi, žádnou zbraň u něj nenašli a u výslechu prý řekl, že svá slova nemyslel vážně.

"V současné době ústečtí kriminalisté tento čin šetří pro podezření z trestného činu nebezpečného vyhrožování. V případě prokázání viny před soudem by obviněnému hrozil trest odnětí svobody až do výše jednoho roku," informovala policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

"Dotyčný žák je momentálně zdravotně indisponován, je v domácí péči své rodiny a na základě závěru policie a podobně se bude postupovat," uvedl ředitel školy Jaroslav Mareš.

[chooze:article;value:610303]

Není prý vyloučené, že se mladík na školu vrátí. "Pokud bude chtít pokračovat v naší škole, budeme to řešit. Pokud bude chtít na jinou školu, tak samozřejmě taky napomůžeme, jak to půjde," řekl ředitel.

O případném vyloučení ze střední školy v takových případech rozhodují ředitelé. "Pokud tam už nedochází k nějakému vyšetřování policejnímu, kdy by pak musel zasáhnout OSPOD nebo třeba soud, ale v první fázi vždycky rozhoduje ředitel školy. Je to rozdílné u středních a základních škol. U základních škol nemůže ředitel vyloučit žáka, protože tam je povinná školní docházka," vysvětlila mluvčí ministerstva školství Veronika Lucká Loosová.

Případů, kdy studenti nebo žáci takto svým spolužákům nebo učitelům vyhrožovali, policisté řešili od poloviny ledna po celé republice zhruba 170. "Ten nárůst tam je, je dost výrazný a to číslo je poměrně alarmující," prohlásil policejní mluvčí Jozef Bocán.

[chooze:article;value:608495]

"V mnoha případech se to jeví jako volání o pomoc: 'Já jsme tady taky, všimněte si mě, nevím, co mám dělat, nevím, kam mám jít, kudy mám jít.' A takové vyhrožování a bohužel někdy i realizace, to je cesta, jak na sebe upozornit, ale negativní cesta," poznamenal psycholog Otakar Fleischmann.

Psychologové připomínají, že pokud děti a mladiství nenacházejí pomoc v rodině a ani ve škole, mohou se obrátit třeba na linku bezpečí.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.