Francouzská vláda připravuje podle Euractiv nejtvrdší krok v boji proti kriminalitě. Ministr spravedlnosti Gérald Darmanin oznámil, že do roku 2028 vyroste ve Francouzské Guyaně nová věznice určená pro nejtěžší zločince. Do tropického vězeňského komplexu mají být posíláni odsouzení islamisté a lídři drogových kartelů. Tedy ti, u kterých podle vlády nestačí běžná ostraha.
Zařízení má vyrůst v městě Saint-Laurent-du-Maroni, více než sedm tisíc kilometrů od Paříže. Nejde přitom o běžné vězení. V džungli, kde není silnice, nesvítí pouliční světla a hmyz nikdy nespí, má fungovat přísně střežená jednotka totální izolace. "Vůdci pašeráckých gangů budou umístěni tak, aby už nikdy nemohli udržovat kontakt se svými zločineckými sítěmi," zdůraznil Darmanin pro deník Journal du Dimanche.
Gérald Darmanin à Saint-Laurent-du-Maroni ✈️
— France-Guyane (@franceguyane) May 18, 2025
Une nouvelle prison de haute sécurité annoncée ?️ :
500 places, dont 60 pour les narcotrafiquants et 15 pour les radicalisés ?
Coût : 400 M€ ? | Livraison en 2028 ?
Il répond à nos questions dans cette vidéo.#Guyane #Darmanin pic.twitter.com/ywpo9CsCpC
Nová supervěznice má stát uprostřed tropické džungle na pozemcích o rozloze několika desítek hektarů. Vězni tam budou zcela odříznuti od vnějšího světa.
[chooze:article;value:613415]
Ale zatímco bezpečnostní složky plán vítají, kritici varují. Právníci upozorňují na možná porušení základních práv. Totální izolace podle nich omezuje vězně nejen v udržování kontaktu s rodinami, ale i v přístupu k právní pomoci.
Silná slova padají i z úst místních představitelů. Senátorka a starostka Cayenne Marie-Laure Phinéra-Horthová se proti projektu ostře ohradila. "To, co Francouzská Guyana potřebuje, jsou školy a silnice, ne vězení pro teroristy a kriminálníky z Evropy," uvedla. Územní úřad Guyany doplnil, že region není kolonií, kam by se měly odvážet problémy pevninské Francie.
Není to přitom poprvé, kdy se Francie dívá směrem na svou bývalou trestaneckou kolonii. Právě ve Francouzské Guyaně byly od konce 18. století až do roku 1953 provozovány tábory, v nichž skončilo přes 70 tisíc vězňů. Třetina z nich tam zemřela. Vyčerpáním, nemocemi nebo zoufalstvím.
Bezpečnost v Evropě se zhoršuje. Teroristy řeší Rakousko, Francie i Británie (08/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.