Lékárníci našli tisíce chyb v předpisech. Některé mohly ohrozit zdraví dětí

Do projektu se mezi 15. a 30. dubnem zapojilo 1 103 lékáren a odloučených oddělení výdeje léčiv. Objevily celkem 12 166 chyb. V průměru dvě denně, informovali lékárníci v tiskové zprávě.

Ve 3 586 případech, tedy asi 30 procentech chyb, šlo o předepsání léků na více než tři měsíce, které je v rozporu s předepisovací vyhláškou. Podle lékárníků tato chyba sice neohrožuje zdraví, přináší ale složitější komunikaci s pacienty dožadujícími se všech balení, jak jim je předepsal lékař.

[chooze:article;value:613536]

Další chyby v pořadí ale už mají v určitých situacích potenciál ohrožovat zdraví, či dokonce život pacienta. Mezi nejčastějšími chybami jsou chybějící dávkování (870 případů), vysoká dávka včetně překročení maximální dávky (714), nevhodné dávkové schéma a načasování (707), jiná dávka, než kterou pacient užívá nebo má užívat (603), předepsání jiného léčivého přípravku, než bylo zamýšleno (507), potenciální léková interakce (372), nízká dávka (357), nevhodná léková forma včetně ohrožení stability (347), předepsání jiné síly léčivého přípravku, než bylo zamýšleno nebo než pacient užívá (317), duplicita v terapii (306).

"Recept s chybějícím dávkováním je formálně v rozporu s vyhláškou, ale větším problémem je, že ne všichni pacienti si pamatují informace, které jim sdělil lékař v ordinaci. Problémy související s dávkováním lze někdy vyřešit i bez lékaře díky lékovému záznamu nebo pohovorem s pacientem, ale v mnoha případech je nutné je řešit přímo s lékařem," varoval viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký.

"Stejnou komplikaci představují situace, kdy byla pacientovi omylem předepsána jiná síla léčivého přípravku, než byla zamýšlena. Ještě vážnější jsou ale případy, kdy došlo k předepsání jiného léku, a to například kvůli podobnosti názvů. Takových případů bylo v průběhu projektu odhaleno přes 500," doplnil.

Ve více než 9 000 případech se chyba podařila vyřešit přímo při předání s pacientem či rodinným příslušníkem. V 1 262 případech musela nastat telefonická komunikace s lékařem, v 929 případech museli pacienti zpět k lékaři. V naprosté většině případů lékaři farmaceutovu opravu přijali.

[chooze:article;value:613139]

Bez zásahu lékárníků by mohlo dojít ke skutečně závažným poškozením zdraví. V jednom případě lékař omylem předepsal pětiletému dítěti inhalační kortikoid v síle pro dospělé. Po telefonické konzultaci se situace vyřešila.

"V jiném případě zase došlo k záměně názvu léčivého přípravku. Osmileté dívce byl omylem předepsán imunosupresivní lék Xeljanz místo antihistaminika Xados. Kojící matce po porodu pak lékař předepsal lék ze skupiny nesteroidních antiflogistik, který ovšem není při kojení vhodný," uvedl Kopecký.

"Farmaceut výdej pozastavil a po konzultaci s lékařem navrhl bezpečnější alternativu. Takové zásahy nejsou výjimkou. Každý den dochází v lékárnách k mnoha podobným situacím. Farmaceut je tak posledním článkem, který může chybě zabránit," dodal.

Čeští muži objednávají neschválené léky na potenci ve velkém. Riskují své zdraví (3/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.