Příměří v Gaze je pravděpodobnější než to na Ukrajině, říká amerikanista

Podle názoru Durčáka lze Netanjahua považovat společně s Viktorem Orbánem za jednoho z nejbližších spojenců amerického prezidenta Trumpa, který ho nepřestal podporovat ani po útoku na Kapitol. Důvěrný vztah mezi politiky odrážel i způsob setkání, který se odehrál formou soukromé večeře.

Podle experta se Trump s izraelským premiérem ve svém jednání zaměřili na tři hlavní témata. Prvním z nich bylo dosažení příměří v Gaze. "Jak Netanjahu, tak Trump, tlačí na šedesátidenní příměří, které by pomohlo výměně vězňů i celkovému uklidnění situace," říká amerikanista.

Druhým byla dvanáctidenní válka s Íránem. "V té Donald Trump, byť neochotně, asistoval Izraelcům v případě snahy o zničení íránského jaderného programu, takže je pravděpodobné, že s Netanjahuem jednal o dalším postupu," vysvětluje.

[chooze:article;value:618817]

"A posledním bodem byla podle mě snaha přistoupení Libanonu, Saúdské Arábie a dalších zemí v regionu k tzv. Abrahámovským dohodám. Jedná se o systém dohod, které Donald Trump prosadil společně se svým zetěm Jaredem Kushnerem během svého prvního prezidentství. Jejich cílem je normalizace diplomatických vztahů s Izraelem," doplňuje.

Podle prohlášení některých agentur Donald Trump údajně věří, že příměří v Gaze je na dosah, ale Durčák je k tomu spíše skeptický. "On se samozřejmě snaží a myslím si, že tu snahu mu nikdo neupře, ale myslím si, že k dosažení příměří je ještě daleko," uvažuje.

"Ale na druhou stranu, pokud bychom to měli porovnat třeba s Ukrajinou, tak bych řekl, že v Gaze je i vzhledem k mezinárodnímu tlaku ta šance na příměří přece jen větší," vyjadřuje Durčák svůj názor na závěr.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku. Lze si v něm spustit titulky generované umělou inteligencí.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.