Sucha budou častější a silnější. Problém je i rozložení srážek, říká Kotecký

Kotecký v úvodu rozhovoru prohlásil, že podle dat to zatím vypadá, že letošní léto je z hlediska sucha velmi špatné. Situace sice není až tak zlá jako vlna extrémního sucha kolem roku 2018, přesto je špatná a dá se očekávat, že to bude mít dopady.

"Příčinou jsou samozřejmě změny klimatu. My tím, že spalujeme fosilní paliva a ničíme přírodní vegetaci, přidáváme skleníkové plyny do atmosféry, zvyšujeme množství skleníkových plynů v atmosféře, to vede k postupnému oteplování globálního klimatického systému. Tohle nyní nic nového. Vědci to, co se stane, popisovali už před více než sto lety, měli poměrně jasnou a zpřesňující se představu, k čemu bude docházet," okomentoval Kotecký.

K suchu přispívají nejenom vysoké teploty, ale také srážky. "Paradoxně z prognóz se zdá, že nemusíme očekávat nějaký dlouhodobý nedostatek srážek. Ty budou plus minus stejné, jako byly v minulosti, také v následujících desetiletích. Problém je že se mění jejich rozložení," řekl Kotecký.

Vysvětlil, že stále častější jsou srážky v zimních měsících, ale zase chybí na jaře a v létě. Kvůli vyšším teplotám jsou zimní srážky v podobě deště, což není ideální, protože jako sníh vydržela voda až do jara, kdy sněhová pokrývka začala odtávat a doplňovat zásoby v tomto období. Nedostatek srážek v létě pak umocňují vysoké teploty, kdy se voda rychleji odpařuje.

[chooze:article;value:620790]

​"Sucha určitě budou častější a budou také silnější. A mimochodem, totéž platí pro vlny silného vedra, a proto se na ně potřebujeme připravit. Zároveň to, jak budou častější a jak budou silnější, hodně záleží na tom, jak účinná dokážeme udělat opatření na snižování emisí skleníkových plynů a potažmo naší závislosti na fosilních palivech," prohlásil Kotecký.

Proto je potřeba chystat města, obce i naše životy na horší klimatické podmínky, zároveň je potřeba snižovat závislost na spalování ropy, uhlí a zemního plynu, říká Kotecký. Zhoršení klimatu se dá sice ještě očekávat, v případě přijetí změn ale nemusí mít tak extrémní dopady.

"Dlužno poznamenat, že se nám to začíná dařit nejenom v Evropě, ale také v Severní Americe, v poslední době začínáme vidět velmi zajímavá čísla o v podstatě zastavování emisí v Číně. Zajímavé trendy se začínají dít v Indii a podobných zemích, takže ten trend ke přibrzdění toho rychle rozjetého vozu rostoucího znečištění se nám začíná dařit. Ale pořád ještě záleží na tom, jestli budeme dál pokračovat v tom, co jsme zatím začali," shrnul Kotecký.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku. K dispozici jsou české titulky generované pomocí umělé inteligence.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.