Digitální detektivové i obnovitelé divočiny. Za pět let mají existovat nové profese

Digitalizace, automatizace, umělá inteligence. Svět se rychle mění a s ním i způsob, jak žijeme i pracujeme. Vyvíjející se pracovní pozice a nové požadavky trhu nutí také školy přicházet s úplně novými studijními obory.

"K oborům budoucnosti patří technické obory, technické vzdělávání má rozhodně budoucnost," uvedl mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl. "Nový obor bezpilotní systémy by měl být zaměřený na využívání umělé inteligence a také dronů. Absolventi by měli mít k dispozici pilotní zkoušky," sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK).

Studenti se naučí nejen drony vyrábět, ale na závěr složí i pilotní zkoušky. Podle odborníků se může měnit až čtvrtina současných pracovních míst. "O AI a IT, robotiku a podobné moderní směry je mezi studenty zájem. Při tvorbě nových studijních programů se samozřejmě ptáme zaměstnavatelů na to, co potřebují," řekl Pirkl.

[chooze:article;value:619048]

Obnovitel divočiny, etik digitalizace, vesmírný inženýr, povodňový architekt, digitální detektiv. Zní to jako sci-fi, ale tyhle profese mají být už za pět let zcela běžné.

Podle světového ekonomického fóra budou lidé za čtyři roky potřebovat při hledání práce hlavně – kromě už dnes potřebného analytického a kreativního myšlení – dovednost využívat umělé inteligence a pracovat s velkými objemy dat.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.