V plastových baleních se při vedrech voda při nevhodné manipulaci či špatném skladování jednoduše kontaminuje, upozorňují v tiskové zprávě odborníci. Odkazují se například na studii publikovanou v roce 2024 v odborném časopisu Frontiers in Microbiology.
Ta zkoumala mikrobiologickou stabilitu 23 značek balené vody skladovaných při běžných a zvýšených teplotách. Po dobu 18 dnů tak byly buď v pěti stupních Celsia, nebo 30 stupních.
Výchozí koncentrace byla 80 000 buněk na mililitr, u vody skladované v teplu vzrostl počet na více než milion. V pěti stupních zůstala koncentrace stejná.
[chooze:article;value:528042]
Podobné výsledky měla i laboratorní studie zveřejněná v roce 2023 v časopise Frontiers in Water. Ta se zaměřila na chování mikrobiální komunity v pitné vodě při různých teplotách, konkrétně 22, 36, 50, 55 a 60 stupňů Celsia.
Zjistila nejen, že s rostoucí teplotou stoupá počet životaschopných buněk, ale mění se i zastoupení druhů bakterií. Kolem 50 stupňů začínají dominovat ty z třídy Gammaproteobacteria, včetně druhů známých svou schopností vytvářet biofilm a přežívat v náročných podmínkách.
"Významné bylo, že tyto bakterie se množí i při krátkodobém zahřátí vody, což zvyšuje riziko při opakovaném vystavení lahví teplu například v autě nebo na slunci. Studie tak podtrhuje, že i relativně krátké přehřátí vody může vést k nežádoucím mikrobiologickým změnám, které mohou ovlivnit zdravotní nezávadnost balené vody," upozornil Jaroslav Žák z koncernu BWT.
[chooze:article;value:594783]
Dlouhodobý americký experiment zase sledoval galonové nádoby s vodou umístěné na čtyřech místech, a to v lednici, kde byly dva stupně Celsia, na kuchyňské skříni ve 23 stupních, na zastíněné verandě, kde bylo až 45 stupňů a v kufru auta s 49 stupni.
Počet kolonií na verandě a v kufru stoupl oproti skříni a lednici několikanásobně. Experiment prokázal, že extrémní teploty typické pro zavřené automobily, překladiště bez klimatizace nebo tmavé sklady bez větrání výrazně urychlují růst bakterií ve vodě i v neotevřených plastových nádobách.
"Pokud si zákazník pohlídá, aby se o balenou vodu pečlivě staral a nevystavoval ji horku a slunci, nemůže si být jistý, zda už škodlivé bakterie a mikroorganismy neobsahuje, pokud byla špatně skladována během dopravy, skladování či prodeje," varoval Žák.
[chooze:article;value:619288]
Problémy zjistila v Česku i SZPI. Ta mezi nejčastěji zjištěné nedostatky u balených vod uváděla v roce 2023 nevyhovující mikrobiologii výrobku.
Podle webu The Weather Channel jsou kromě nebezpečných bakterií hrozbou i mikroplasty a bisfenol A a další chemikálie. Z flašky se totiž uvolňují do vody. Jsou spojovány s hormonální nerovnováhou, podrážděním zažívacího traktu, a dokonce i rakovinou.
Odborníci varují před používáním klimatizace ve vedrech (7/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.