Zda je skutečně možné potvrdit ruská prohlášení o kompletním ovládnutí Luhanské oblasti, je podle Šíra komplikované, ale pravdivost nevylučuje. "Je to možné, protože Rusko dlouhou dobu kontrolovalo podle různých odhadů nějakých 99 % území administrativní oblasti na východě Ukrajiny, která nese název Luhanská oblast. Co vím, tak ukrajinská armáda neovládala žádnou obec Luhanské oblasti už delší dobu," shrnul.
Upozornil ale na to, že region, kde se stýkají Luhanská, Doněcká a Charkovská oblast, je dějištěm bojů, a navíc se jedná o území, které spadá do takzvané šedé zóny. Když se totiž hovoří o frontové linii či o linii dotyku, tak na to bývá dost často zjednodušený pohled.
V praxi je to ale tak, že mezi pozicemi a jedné a druhé strany je různě rozsáhlé území, které není pod ničí kontrolou. A to se označuje jako šedá zóna. Jedná se o velmi nebezpečné místo, kde probíhají aktivní srážky znepřátelených stran.
Luhanská oblast na mapě:
S příchodem nových technologií v rámci války na Ukrajině – Šír jmenoval hlavně drony – se šedá zóna rozšiřuje. Je tak možné, že pohltila už i kompletní hranice Luhanské oblasti, aniž by se ruské jednotky musely hnout z místa.
"Na strategické situaci, tak jak se vytvořila v zóně toho rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu, to pravděpodobně nic nemění. Nemá to žádný větší význam, byť se s tím dá samozřejmě v té informačně propagandistické rovině dál pracovat, což Rusové dělají," zhodnotil Šír.
Luhanská a Doněcká oblast měly podle Šíra pro Rusko největší význam v tom, že skrze dřívější nepokoje v těchto místech mohl Kreml vyvíjet tlak na Kyjev. Ovšem Záporožská a Chersonská oblast a jih Doněcké oblasti mají pro Rusy skutečný, strategický význam, a to jako pozemní spojnici s okupovaným Krymem a částečného odříznutí Ukrajiny od moře.
"Luhansk skutečně představuje více určitý nátlakový prostředek. Na Donbase ty vesnice v okolí bojů, případně na těch okupovaných nebo deokupovaných územích, jsou zničeny. Takže to, že Rusové, jak tvrdí, ovládli neobývané území někde na pomezí Luhanské, Doněcké a Charkovské oblasti, skutečně tak velký strategický význam nemá," objasnil Šír.
[chooze:article;value:620102]
Ať už se informace o dobytí Luhanské oblasti potvrdí, nebo ne, válka potrvá dál. "Válka se nachází v hladině vysoké intenzity a obě dvě strany jsou přesvědčeny, že přechod k diplomatickým jednáním by jim mohl pouze ublížit. Jako nějaký výrazný milník nebo mezník bych to určitě nebral," řekl Šír.
"Dokud Rusové budou mít ve válečné kampani zdroje, tak budou pokračovat, protože se svých cílů dosud nedomohli. A dokud Ukrajinci budou mít jak klást odpor, tak ten odpor budou klást, a to jsou základní východiska, která budou určovat další směr vývoje v následujícím období," dodal Šír.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku. K dispozici jsou i české titulky generované pomocí umělé inteligence.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.