BIA místo BMI. Nová metoda může odhalit blížící se zdravotní problémy

BMI měří zdravotní riziko výpočtem z výšky a hmotnosti. Svaly a kosti však přitom váží více než tuk. BMI tak může podle Harvard TH Chan School of Public Health přeceňovat nebezpečí pro svalnatější lidi nebo naopak podceňovat zdravotní rizika u starších osob.

Autoři nové studie publikované v časopise Annals of Family Medicine, která se zabývá rizikem úmrtí u dospělých ve věku 20 až 49 let, nyní tvrdí, že jiný přístup k měření hmotnosti by mohl být přesnějším způsobem, jak předpovědět budoucí zdravotní problémy.

BIA podle CNN využívá nedetekovatelné elektrické proudy k měření nejen procenta tělesného tuku, ale také svalové hmoty a hmotnosti vody. Lidé během měření stojí na kovových deskách na stroji a drží ruce nebo palce na jiném kovovém nástavci, který je držen směrem od těla.

[chooze:article;value:616429]

Po spuštění stroj vyšle tělem slabý elektrický proud. Protože mají tělesný tuk, svaly a kosti různou elektrickou vodivost, stroj pomocí algoritmů určuje svalovou hmotu, procento tělesného tuku a hmotnost vody.

Měření tělesného tuku pomocí BIA se osvědčilo i při zjišťování srdečních chorob. "Lidé s vysokým tělesným tukem měřeným pomocí BIA měli 262krát vyšší pravděpodobnost úmrtí než lidé se zdravým procentem tělesného tuku," uvedl hlavní autor studie Arch Mainous. 

"Přiznejme si to, rozsah rizika, který tato studie ukazuje, je obrovský," řekl Andrew Freeman, ředitel kardiovaskulární prevence a wellness v National Jewish Health v Denveru. "Je děsivé pomyslet na to, že jsme mohli používat náhradní ukazatel BMI, který v průběhu let nemusel být tak přesný," dodal. 

Obezita v Česku dosáhla kritických hodnot. Podívejte se na reportáž TV Nova (06/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.