[chooze:gallery;value:40823]
Nový dalekohled v Chile zveřejnil v pondělí první snímky, které dokazují jeho bezprecedentní schopnost nahlížet do temných hlubin vesmíru. Na jednom snímku jsou vidět rozlehlé barevné oblaky plynu a prachu, které pochází z oblasti 9 000 světelných let od Země, píše BBC.
Právě tento dalekohled má podle vědců najít ve vesmíru devátou planetu. Pokud někde vůbec existuje, tak ji prý objeví již v prvním roce svého fungování. Zároveň by měl také detekovat smrtící asteroidy v dosahu Země a zmapovat Mléčnou dráhu.
[chooze:article;value:616737]
Vědci jsou z nového dalekohledu nadšení. "Osobně na tom pracuji asi 25 let. Desítky let jsme chtěli vybudovat toto fenomenální zařízení a provádět tento typ průzkumu," řekla profesorka Catherine Heymansová ze Skotska.
Právě Velká Británie je klíčovým partnerem ve výzkumu a budou se v ní nacházet datová centra pro zpracování extrémně detailních snímků.
Běžné teleskopy každoročně objeví asi 20 tisíc asteroidů, chilská observatoř má potenciál během dvou let objevit miliony objektů. Zveřejněné snímky ukazují například mozaiku mlhovin Trifid a Laguna v souhvězdí Střelce. Je složená ze 678 samostatných snímků pořízených během pouhých sedmi hodin a zachytila slabé a dříve neviditelné detaily, jako jsou oblaka plynu a prachu v mlhovinách vzdálené od Země několik tisíc světelných let.
"První snímky byly vybrány tak, aby demonstrovaly obrovské zorné pole dalekohledu, které umožňuje široký pohled na miliony galaxií," řekla CNN Yusra AlSayyadová z observatoře.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.