Ledová pokrývka v Severním moři má podle webu Severe Weather Europe (SWE) našlápnuto k tomu, aby letos byla nejmenší v historii měření. Dosavadní rekord drží rok 2012, už nyní je ale rozsah ledové pokrývky menší než tehdy. Minimálních hodnot nabývá v září, než se opět ochladí a ledu začne přibývat.
"Pokud porovnáme současný stav s loňským rokem, vidíme velký rozdíl oproti roku 2024. Rozloha mořského ledu je o přibližně 600 tisíc kilometrů čtverečních menší než v loňském roce. Je také o přibližně 100 tisíc kilometrů čtverečních menší než v roce 2010, který byl dosud rekordně nízký pro toto roční období," popsal meteorolog Andrej Flis pro SWE.
[chooze:article;value:618286]
Nízká je taky tloušťka ledové pokrývky. Oproti posledním letům se opět pohybuje na nejnižších hodnotách, což ji dělá zvláště náchylnou k tání. V průběhu léta navíc SWE očekává nad severním pólem vývoj počasí, který tam přinese teplý vzduch, a tím ještě urychlí tání.
Ledová pokrývka má ale dopady i na počasí v Evropě, a pokud bude nízká, můžeme podle meteorologů očekávat chladnou zimu. Vliv na to má mít polární vír, který je historicky v letech s menší ledovou pokrývkou slabší. Pokud je vír slabý, hrozí jeho rozpad, který do Evropy a Severní Ameriky přináší chladný vzduch.
[chooze:article;value:605614]
Už v únoru upozornila služba Copernicus Climate Change Service na historicky nejnižší rozsah celosvětové ledové pokrývky. "Nedostatek mořského ledu znamená tmavší povrch oceánů a schopnost Země absorbovat více slunečního záření, což urychluje oteplování," varoval finský klimatolog Mika Rantanen podle deníku The Guardian.
Úmorná vedra utnou bouřky s kroupami. Meteorologové řekli, kde bude nejhůř (6/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.