Policie odhalila islamisty v Česku. Hrozil teroristický útok na synagogu

"Případ jsme začali prověřovat v roce 2024, trvalo to zhruba rok. Zatím jsme zadrželi pět podezřelých. Na sociálních sítích šířili nenávistný obsah a propagovali teroristické organizace, zejména Islámský stát. Podezřelí se zaměřovali také na šíření nenávisti vůči menšinám a LGBTQ+ organizaci," uvedl na mimořádném brífinku ředitel NCTEKK Břetislav Brejcha.

"Podařilo se nám získat i důkazy o pokusu teroristického trestného činu z ledna 2024, kdy se pachatelé pokusili zapálit synagogu v Brně," pokračoval s tím, že většina podezřelých je mladší 18 let. 

V rámci realizace kriminalisté provedli sedm domovních prohlídek, z toho jednu v Rakousku. "Zajistili jsme vojenské taktické vybavení a chladné zbraně. To je typický rys a prvek této radikalizační komunity," řekl Brejcha. 

[chooze:article;value:617133]

"Případ se týká velmi závažného jevu, kterému aktuálně čelí mnoho evropských zemí včetně České republiky. Proto jsme se rozhodli zvolit tento výjimečný způsob, jak informovat veřejnost," zdůraznil ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. 

"Tím nebezpečným jevem je on-line radikalizace. Tento konkrétní případ se týká skupiny mladých lidí, v naprosté většině českých občanů, kteří se navzájem neznali. Na počátku je pojila fascinace násilím, nenávist k LGBTQ+ komunitě, k Židům a dalšímu," dodal.

Koudelka upozornil na nebezpečí, které představují sociální sítě, zejména TikTok. "Díky pokročilým algoritmům zásobuje uživatele přesně tím, o co má zájem. V tomto případě násilím," sdělil.

[chooze:article;value:617283]

"Krůček po krůčku se tak tito mladí lidé dostali do určitých skupin, ve kterých se diskutuje o islámu v různých souvislostech. Tam je kontaktovali verbíři Islámského státu a pomalu je převedli na jinou, z jejich pohledu bezpečnostní, platformu, kde byli postupně radikalizováni a nakonec i dostávali konkrétní úkoly," řekl Koudelka.

Podezřelí podle něj neměli žádné vazby a kontakty na českou islámskou komunitu. "V žádném případě se neradikalizovali v českých mešitách. Ideologii jednoznačně podlehli na internetu," zdůraznil s tím, že za velmi závažnou považuje i rychlost on-line radikalizace. 

Muž obviněný z terorismu v Praze se dohodl se soudem. Půjde na osm let do vězení (6/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.