Před pěti lety se panu Heiderovi z Liberce objevil na krku nádor. Po vyšší dávce záření přišel o zuby, má popálený jícen a obtížně polyká. "Jednu plíci nemám a jedna jede na 49 procent. Ujdu 200 metrů a končím," dodává.
Před nemocí vážil 70 kilogramů. Pak zhubl zhruba na polovinu. Podle posudkového lékaře, který ho však nikdy neviděl, by měl ale chodit normálně do práce. Vyučený kuchař ji proto zoufale hledal. Taxislužby, agentury i továrny ho odmítly zaměstnat.
"Pán je zbědovaný. To je přesně ten případ, kdy by posudkový lékař měl posuzovanou osobu vidět," říká předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.
[chooze:article;value:618952]
To se naštěstí poté, co na případ upozornila TV Nova, stalo. Pana Heidera přijal jiný posudkový lékař a osobně jej vyšetřil. "Hned poznal, že nemůžu jít do práce. Povídal: 'Ježíšmarjá. Kdo to po vás chce?'" vzpomíná.
Pan Heider se tak po pěti měsících konečně dočkal posudku, který odpovídá jeho skutečnému zdravotnímu stavu. Nový posudkový lékař mu přiznal plný invalidní důchod ve výši 22 600 korun měsíčně a stát mu dodatečně proplatil i období, kdy byl bez peněz. Může tak zaplatit, co potřebuje, a ještě mu peníze zbydou.
Ministerstvo do budoucna chystá změny po vzoru Německa. Tam část agendy přebírají specializované sestry, které pacienty navštěvují, a ti mají právo i na sebehodnocení. V Česku by se měl začít testovat od ledna 2027.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.