Svět s koronavirovou pandemií bojoval už dva roky, zatímco Severní Korea ohlásila první pozitivní případ až v roce 2022. O tři měsíce později vystoupil diktátor Kim Čong-un s tvrzením, že se šíření viru v zemi podařilo potlačit. Označil to dokonce za "brilantní vítězství".
To ale nebyla tak úplně pravda. S odhalením toho, co se v KLDR v době koronavirové pandemie skutečně dělo, přišlo americké Centrum pro strategická a mezinárodní studia a Institut George W. Bushe, jejichž výslednou zprávu zaznamenávající celou situaci má k dispozici portál The New York Times.
Ze 100 dotázaných Severokorejců se jich 92 koronavirem buď nakazilo, nebo znalo někoho, kdo se nakazil, a to většinou mezi lety 2020 až 2022. "To naznačuje, že virus mohl být v zemi rozšířený dlouho před prvním veřejně oznámeným případem," uvádí zpráva.
[chooze:article;value:617931]
Ještě děsivější je svědectví o protiepidemických opatřeních. Ta zahrnovala nejen přísné kontroly pohybu a zákazy vycházení, ale zejména brutální tresty v podobě poprav nebo posílání do táborů nucených prací.
Zpráva přibližuje příběh zdravotníka, který "řádně nedezinfikoval karanténní oddělení" v místní nemocnici, a tak byl odveden. Dodnes není jasné, co se s ním stalo. Podle Severokorejců s nimi země zacházela "jako s prasaty".
Další příběh, který se podařilo výzkumníkům získat a citoval ho portál Telegraph, se týkal člověka, který ze zoufalství pašoval potraviny. Kim Čong-un ho poslal na šest měsíců do pracovního tábora. Další osoba strávila v pracovním táboře dva dny kvůli tomu, že nenosila roušku.
[chooze:article;value:614771]
Kvůli striktním opatřením byl v zemi nedostatek nejen jídla, ale i léků. "Nebyly k dispozici žádné základní léky, jako jsou antipyretika, protizánětlivé léky, léky proti nachlazení nebo průjmu," uvedl jeden z dotázaných s tím, že pokud se léky na trh dostaly, stály i desetkrát tolik co obvykle.
O to víc se rozjel prodej léků na černém trhu. To ale vedlo k dalším problémům. Léky na černém trhu totiž mnohdy byly padělané. "Existovalo mnoho falešných léků a lidé umírali, protože nemohli užívat ty skutečné," popsal další dotázaný.
Mnoho lidí se kvůli pandemii pokusilo o útěk. Z takto střežené země je to ale téměř nemožné. "Mrtvá těla tam byla ponechána, aby se stala potravou pro ryby," uzavírají svědci vyprávění.
Severní Korea pustila do světa záběry ze země. Není jisté, zda jsou aktuální (6/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.