Orlí rodinu někdo zabil otrávenou návnadou. Použil k tomu zakázaný jed

Orla mořského u nás hnízdí asi jen sto párů. Je to opravdu majestátní zvíře, úctyhodné je jeho rozpětí křídel, přesahuje dva metry. V lesích u Včelákova šli ornitologové zkontrolovat hnízdo a dravce okroužkovat. Našli mrtvé rodiče i jedno orlí mládě.

Ornitoložka Barbora Hlubocká na místě udělala testy. "Zjistili jsme, že všichni tři ptáci jsou karbofuran-pozitivní," řekla Hlubocká.

Látka je prudkým jedem, který způsobuje velmi bolestivou smrt doprovázenou křečemi. "Toxické dávky jsou pro orla od 0,2 až 2 miligramy na kilogram," uvedl toxikolog Fakulty chemicko-technologické z Univerzity Pardubice Miloslav Pouzar.

[chooze:article;value:550473]

​V celé Evropě i Česku je zakázáno ho používat i přechovávat od roku 2008. Je to trestný čin. Používal se k hubení hmyzu ale taky škodné, například lišek. Orli se nakazili zřejmě po požití mrtvého zvířete. "S největší pravděpodobností jeden z dospělců sebral otrávenou návnadu, donesl ji na hnízdo a celá rodina uhynula," spekuluje Josef Cach ze záchranné stanice Pasíčka.

Psi paní Hlubocké jsou přímo cvičení na hledání jedů, ale v okolí hnízda karbofuran neobjevili. To však nevylučuje skutečnost, že někdo návnady v lese použil. Bude stíhaný za týrání zvířat. "Pachateli hrozí dva až šest let odnětí svobody," sdělila mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Ve smrtelných křečích často umírají orli na jihu Čech, jen v roce 2008 jich někdo otrávil osm. V Pardubickém kraji je to velká ztráta, moc orlů mořských se tam totiž nevyskytuje. Spousta orlů žije v záchranných stanicích například po úrazu elektrickým proudem. Jejich návrat do volné přírody se vždycky prožívá jako velký svátek.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.