Ušetřit papír i čas a zlepšit dostupnost léčiv. To si politici slibují od digitalizace příbalových letáků. Nebude se muset čekat na vytištění a chybějící léky si budou moci evropské státy snadno předávat mezi sebou. Distribuce se prý zrychlí až o tři měsíce.
"Když třeba bude přerušená dodávka do České republiky určitého léčiva, můžeme získat šarži, která byla vyrobena třeba pro Německo nebo pro jiný stát," argumentoval náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
"Na druhé straně je potřeba vzít v úvahu také to, že se z České republiky celá řada léků vyváží a naopak by to zjednodušilo i vývoz léků do zahraničí," řekl prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.
[chooze:article;value:616685]
Nejdřív by měly papírové instrukce zmizet z léků používaných v nemocnicích. Zdravotníci je prý nepotřebují, protože účinky i dávkování znají. Později budou i v lékárnách jen na vyžádání. "To je za nás něco strašidelného, protože QR kód ne všichni senioři – i ti, kteří mají chytrý telefon – ovládají. A už vůbec pro ně není nic přívětivého číst delší texty na tom mobilním telefonu," uvedla předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová.
"V těch běžných lékárnách je to opravdu horizont následujících sedmi osmi let. Dá se to řešit různým způsobem. Třeba i tím, že ten příbalový leták bude pro ty, co to budou potřebovat, vytištěný v lékárně," navrhl Dvořáček.
Náklady na tisk by prý nesl výrobce. Lékárníci ale nápad přesto odmítají. "Upřímně řečeno, zdravotníci jako lékárníci nestudují pět let náročné studium, aby následně po absolvování atestace a celoživotního vzdělávání tiskli letáky. Administrativu bychom měli odbourávat, nikoli ji zvyšovat," dodal Krebs. Elektronické příbalové letáky mají být v Unii povinné za tři roky.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.