Přísně chráněného živočicha našli v Plzni před budovou ředitelství Zoologické a botanické zahrady v Plzni. Ležela tam plastová krabice, ve které se ukrýval 75 centimetrů dlouhý velemlok.
Zvíře z rodu Andrias patří mezi kriticky ohrožené, a jeho chov tak podléhá přísným podmínkám. V Česku je může chovat pouze pražská zoo. "Vzhledem k tomu, že velemlok podléhá registraci CITES 1A a jeho chov je v České republice velmi přísně regulován, byla celá událost neprodleně konzultována s Českou inspekcí životního prostředí, Policií ČR a Okresním státním zastupitelstvím," uvedla na facebooku Městská policie Plzeň.
[chooze:article;value:552462]
Podivný balíček našli strážníci ve čtvrtek dopoledne. Jak naložit s velemlokem, konzultovali i s odborníkem na plazy, který si jej převzal do dočasné péče. Případem se teď zabývá policie, která má v plánu zjistit, jak se obojživelník před budovou ředitelství vzal a kdo jej tam zanechal.
O jaký druh velemloka se jednalo, strážníci nespecifikovali. Druhů těchto vysoce ohrožených obojživelníků je hned několik, žádný z nich však nežije v Evropě. Typičtí jsou svou širokou hlavou a tmavým zbarvením. Jedinci mohou dosahovat i délky 180 centimetrů a hmotnosti téměř 60 kilogramů.
Svou stopu mají velemloci i v Česku. Právě na základě objevu fosílií pravěkého obojživelníka z rodu Andrias, tedy stejného, kterého našli v Plzni, se spisovatel Karel Čapek inspiroval při psaní slavného románu Válka s mloky.
Lidé v Ostravě nevěřili svým očím. Přes řeku si to štrádoval los:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.