Situace na Blízkém východě je tak vážná, že děsí i Rusko. Varuje před světovou hrozbou

Jaderná hrozba na Blízkém východě není podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí pouze hypotetická. Naopak představuje reálné nebezpečí, a to nejen pro region, ale celý svět. Výrok ministryně citovala agentura TASS.

"To vše vede nejen k eskalaci, ale k přímé hrozbě pro region a svět, protože útoky jsou prováděny na mírová atomová nebo jaderná zařízení," řekla. "Jaderná hrozba má praktický rozměr, nikoli hypotetický," dodala. Zdůraznila také to, že Írán podle ní "měl, má a bude mít právo na mírová jaderná zařízení".

[chooze:article;value:618076]

​To, že Rusko stojí na straně Íránu, potvrdil i ruský prezident Vladimir Putin. Rusko je podle něj připraveno poskytnout pomoc při mírových jednáních mezi Izraelem a Íránem. Zároveň také jasně odsoudil činy Izraele. Írán totiž patří k předním spojencům Putinova režimu.

Konflikt na Blízkém východě nenechává klidný ani Západ. Americký prezident Donald Trump svolal v úterý schůzi štábu národní bezpečnosti v Bílém domě. Podle portálu Axios zvažuje, že by se Spojené státy zapojily do útoku na íránská jaderná zařízení.

Právě jaderná hrozba byla podle Izraele důvodem, proč v noci na pátek zahájil letecký útok na Írán. Cílil právě na jaderná zařízení a vojenské základny. "Nebudu zacházet do detailů, ale zaměřili jsme se na jejich špičkové jaderné vědce," přiznal izraelský prezident Benjamin Netanjahu s tím, že chce zlikvidovat íránský jaderný program.

USA zvažuje zapojení do izraelsko-íránského konfliktu, jejich rakety zvládnou zničit podzemní bunkry:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.